Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: U souboje Trump-Biden se odehrála velká prohra sociologických firem

Donald Trump a Joe Biden foto: Reuters

Souboj je velmi těsný, ale už nyní můžeme konstatovat, že průzkumy veřejného mínění byly, co se týče podpory pro Donalda Trumpa, úplně vedle. Sice už v posledních průzkumech bylo jasné, že Trump náskok Joea Bidena zkracuje, ale že budou síly těsně vyrovnané, nepředvídal skoro nikdo.
  8:11

Už nyní se ví, že co se týče lidového hlasování v celé federaci, získal Trump o hodně více hlasů než minule. Celkově se odehrála velká prohra profesionálních sociologických firem.

V případě prezidenta, který obhajuje v ekonomické krizi, je to něco historicky naprosto jedinečného. Propad ekonomiky jasně smetl po prvních termínech Herberta Hoovera v roce 1932, Jimmyho Cartera v roce 1979 a George H. W. Bushe v roce 1992. Trump navíc obhajoval v trojité krizi (ekonomika, covid a rasové tenze a pouliční nepokoje, které ale už na počátku září de facto skončily).

Je to už skoro klišé, ale hluboké rozdělení Ameriky pokračuje, ale možná nejde tolik o Trumpovu osobnost, rozložení červených a modrých států je prostě stará vesta, kterou známe už několik dekád. V bitevních či rozhoupaných státech, kterých je několik, volí Bidena města a aglomerace, Trumpa ten všechen venkovský a maloměstský zbytek.

Trump vyšlapal budoucím prezidentům cestu k jednání s Čínou i Evropou, říká expert. Odhalil ‚zapomenuté voliče‘

Co se zatím rýsuje, jsou takové technikálie. Trump podcenil Arizonu a Minnesotu, naopak se mu skvěle povedla Florida, Ohio a asi i Michigan, Wisconsin a Pensylvánie. O Texasu se spekulovalo, ale nakonec tam Trump zvítězil přesvědčivě.

Potvrdilo se, že poštovní hlasování a masové předčasné hlasování jsou pěkný nesmysl a potenciálně velmi nebezpečný a destabilizující faktor. Proč může Florida počítat rychle a Pensylvánie jako někde ve středověku? Kdyby tedy ve středověku byly volby. Tohle se děje v zemi, která je technologickým lídrem světa? Z federální úrovně s tím nelze ale asi nic dělat. Výběr volitelů a administrativa systému sboru volitelů jednotlivých států není federální legislativa.

Demokraté o Trumpovi před volbami šířili, že nebude chtít přiznat porážku. No a kdyby náhodou zase rozhodoval nejvyšší soud jako v roce 2000 a počítaly se hlasy do Vánoc či do ledna, uvidíme, jak pak svou případnou porážku přijmou progresivní aktivisté. Aby to náhodou nakonec nebyli oni, kdo se s nepříjemným výsledkem nebude chtít smířit.