Pátek 28. června 2024, svátek má Lubomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Foto

Bizarní svět. Moje zkušenosti - třeba s výměnou baterie u tyčového vysavače - stejné. Cena opravy = 3/4 ceny nového.

LS

Masová výroba pomocí strojů je z principu levná. Oprava jednoho kusu vykonaná člověkem je z principu drahá.

Je děs kolik lidí tohle nechápe.

JR

J54a91n 11R24á40ž

3. 6. 2024 17:19

Nařízené právo na opravu je další z bizárů, které nám Brusel vyprodukoval. Vždyť nic jiného, než podobné "bizáry", mnohdy velice škodlivé a čím dál častěji i přímo vše ničící, už delší čas Bruselská smetánka nevyprodukovala.

"Právo na opravu" není zamýšlené jako dát lidem nějaké právo, je to tlak na výrobce aby umožňovali opravu svých výrobků, poskytovali dokumentaci k jejich opravě a umožňovali přístup k součástkám pro servis mimo vlastní síť.

Mobilní telefony jsou nejlepším příkladem kdy musíte kvůli selhání jedné součástky vyměnit celý funkční zbytek. (mimochodem 500Kč za diagnostiku problému se platí i dnes, poku se pak oprava provádí tak se to odpouští).

Cíl výrobců je jednoduchý, donutit vás koupit nový a zahodit starý (nejlépe k nim, aby šel "přepoužít" pro záruční servis). Nebo vám "opravit" váš starý produkt za takovou částku že se to nevyplatí. Očividným přiznáním je i fakt, že než si můžete otevřít servis apple oficiálně tak musíte mít dobře fungující apple obchod.

Hlavní problémy servisů jsou asi tyto:

1. Neexistuje dokumentace - nevíte kde co je, jak se má chovat a velmi často i identifikovat (čipy na sobě nemají identifikaci)

2. Dokumentace existuje, ale součástka se nedá koupit protože vám ji výrobce nesmí prodat

3

3. Potřebná součástka se již nevyrábí.

4. Software hlídá identifikaci součástek a po detekci změny zabrání funkčnosti přístroje

Soubor iniciativ pod názvem "právo na opravu" má za cíl aby tyto problémy již nebyly a každý kdo má vybavení a expertizu mohl opravovat přístroje které byly navrženy jako opravovatelné (tzn nikoliv zalité lepidlem nebo navržené jako "nerozebiratelné"). Jediné nad čím lze polemizovat je číslo 3, Číslo 1 je chráněné zákony a patenty a zbytek je pouze absurdní gatekeeping sloužící pouze k maximální extrakci peněz ze zákazníků.

VM

Ondřeji,

on už není také téměř nikdo, kdo by to uměl vyměnit i kdyby ta součástka byla

LS

Ale houby. K výrobkům existují servisní manuály, podle kterých se to dělá. Žádné extraschopnosti nejsou třeba