Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolu chyceni, spolu pověšeni

Názory

  8:50
PRAHA - Koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je "dodrhnutá". Stranické věrchušky ji ještě doplní personáliemi a s nažehlenými puky bude výtvor předán nedělním zasedáním výkonné rady ODS, celostátního výboru lidovců a republikové rady Strany zelených.

Mirek Topolánek (ODS), Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), Martin Bursík (SZ) foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Každá ze zúčastněných stran obtiskla do textu svoje logo, takže výsledkem je kompromis, který Topolánek, Kalousek i Bursík budou moci vydávat za svůj úspěch. A protože se docela podařilo udržet plný text smlouvy pod pokličkou, nedělní stranická grémia nebudou zmasírována spekulacemi médií a koaliční smlouvu hladce schválí. Slavnostní podpis trojdohody však ukončí teprve první kapitolu povolebních vyjednávání. Ta následující může mít docela jiné hrdiny a kulisy.

Od čeho je tady sněmovna
Příští úterý se sejde ustavující schůze Poslanecké sněmovny, jež by dva dny na to měla zvolit vedení komory. Z ČSSD přitom zaznělo, že od vlády sestavované Topolánkem očekává zásadní programové ústupky, po nichž teprve lze vyjednávat o rozdělení vedoucích postů ve sněmovně.

Vzdát se školného, revize zákoníku práce či zrušení zákona o neziskových nemocnicích Topolánek pochopitelně odmítl. Na to bývalý šéf dolní komory Lubomír Zaorálek reagoval bojovným výrokem, že podmínky ČSSD "bude muset vzít někdo na vědomí. Když ne, tak to na sebe prostě v té sněmovně narazí. Od toho ona také je!".

Na schůzce s Topolánkem dal prý Paroubek na srozuměnou, že ČSSD je připravena zablokovat spolu s KSČM volbu Miroslavy Němcové (ODS) předsedkyní a snad i místopředsedů sněmovny.

Znamenalo by to, že levicový parlamentní blok je rozhodnut "jít na krev", aby zvýšil svou cenu a vynutil si dalekosáhlejší ústupky. V tom případě je naděje právě dojednané trojkoalice proklouznout hlasováním o důvěře nevalná.

"Šanci tomu dávám tak 50:50, podle prozatímních vyjádření a toho, co vím, se ten koncept zdá být mrtvý," přiznal Hospodářským novinám Mirek Topolánek.

Jakýže ale "živý koncept" připadá v úvahu, nezískáli Topolánkova trojkoalice důvěru sněmovny? S upřímností sobě vlastní se sobotním Lidovým novinám svěřil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach s úvahou, že "každá vláda, která bude více menšinová než ta stávající trojkoalice, bude pro opoziční stranu lépe kontrolovatelná".

Lze z toho vyvodit, že ČSSD by na určitou dobu a za přesně stanovených podmínek byla snad ochotná tolerovat dvojčlennou koalici ODS buď se zelenými, nebo s lidovci. Pro druhou variantu jakoby hovořil Paroubkem nedementovaný výrok v poslaneckém klubu ČSSD, že Kalousek prý "ztratí dech, když nebude ve vládě", a Topolánkova poznámka, že sociální demokraté "nevydýchali spolupráci s KDU-ČSL".

Kvůli Grossově odstavení a následné dehonestaci ČSSD leží Kalousek Lidovému domu v žaludku. Topolánek a ODS by ale na tom museli být hodně bídně, aby kvůli Paroubkově antipatii odstavili do opozice Kalouska a KDU-ČSL.

Tak jako má CDU svoji zemskou odnož a doplněk v bavorské CSU, pro povýtce "městskou" ODS by mohla být venkovskou oporou KDU-ČSL. Občanští demokraté by na takovém (například volebně koaličním) souručenství vydělali a KDU-ČSL by si pojistila místa v parlamentu i pro případ, kdyby ČSSD a ODS jednoho dne prosadily další posílení většinových prvků volebního systému.

Naopak Strana zelených je pro krytí zad ODS na venkově nezpůsobilá a vystrčena do opozice, jeden dva z jejich šesti poslanců by se třeba nechali Zdeňkem Škromachem časem přesvědčit, aby se zapojili do lepší kontroly menšinové vlády ODS rovnou do jejího svržení.

Co bude dál
Z jednání Topolánek - Paroubek se proneslo, že ODS ani ČSSD si už vzhledem k podzimním komunálním volbám a do třetiny Senátu nepřejí předčasné volby do Poslanecké sněmovny, jejichž výsledky nelze v dnešní složité situaci ani jen odhadnout.

V případě krachu nynější první varianty Topolánkovy vlády lze proto očekávat vyjednávání buď o menšinové vládě ODS, nebo dokonce o velké koalici ODS - ČSSD. K Topolánkovi již měla dorazit informace z Paroubkova okolí, že součástí domluvy na velké koalici by mohl být nový volební zákon akceptující zásady většinové volby.

Představa, že by se oběma velkým stranám přestaly konečně plést pod nohama zelení, liberálové, ale také komunisté, se za časů "opoziční smlouvy" velmi líbila Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi. Co se zásahem Ústavního soudu nepodařilo tenkrát, mohlo by vyjít na druhý pokus.

Vraťme se ale k Topolánkově trojkoalici. Německé přísloví praví: Spolu chyceni, spolu pověšeni! Topolánkova sestava s KDU-ČSL a zelenými bude možná sněmovní levicovou "stovkou" lapena, ODS ale určitě pověšena nebude.

Představa, že by se velkým stranám přestaly plést pod nohama zelení, liberálové, ale také komunisté, se velmi líbila Zemanovi a Klausovi. Co se nepodařilo tenkrát, mohlo by vyjít nyní.

Autoři: