Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Markétou Šichtářovou

Markéta Šichtářová.

UKONČENO

Vláda představila návrh důchodové reformy. Lidé by si tak měli v budoucnu na důchod spořit i prostřednictvím soukromých fondů. Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance ale před takovouto formou spoření varuje, podle ní by totiž fondy mohly „svádět i k vytunelování“. Společně s kolegou Vladimírem Pikorou proto natočili videoklip, prostřednictvím kterého před možným nebezpečím soukromých fondů varují. Bude to "tunel"? Jak se mají lidé co nejlépe zabezpečit na stáří? Na Vaše dotazy odpovídala Markéta Šichtářová.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (3.3.2011 10:12) bronislav štěpánek
je mně 45, plně se ztotožňuji s vaším názorem, o úrovni politické a podnikatelské kultury - odvedu jen co musím a sám si rozhodnu jak se zajistit na stáří - stále mi vychází jen životní pojištění u kvalitní pojišťovny, s historií a nebo... a to je má otázka
OTÁZKA (3.3.2011 9:54) honzík
Jediná šance je národní bojkot. Udělejme si tedy referendum bez politiků! Šla by jste do toho?
OTÁZKA (3.3.2011 9:50) jana
Je mi 45 a beru 40 000. Co mám dělat abych se napásla?
OTÁZKA (3.3.2011 9:28) Zdeněk Neubauer
Nemyslíte si, že vláda si jen vytváří třicetiletý odbyt státních dluhopisů? Vždyť vyplácení skutečných peněz ve větším objemu z fondů bude až za desítky let a do té doby bude možné dluhopisy splácet vydáním nových a fond tak bude sice vykazovat růst, přestože reálné peníze vlastně mít nebude.Tedy vyjma těch, co tam lidé budou každý měsíc dávat.
OTÁZKA (3.3.2011 9:20) Petr Straka
Dobrý den paní Markéto, předem bych chtěl říct, že váš clip byl vtipný, poučný a na rozdíl od Přemluv Bábu, který mírně parodoval, nikoho neurážel. Ale teď k otázce, je mi 35 let, mám dvě děti, letos kupuji pozemek, příští rok chci postavit montovaný domek. Už jenom touto větou jsem přišel o 10% z finální ceny díky plánovanému navýšení DPH v letošním roce. Pokud domek bude stát 3mil odvedu navíc na penzi svých rodičů 300tis. to je dost slušná částka. Pokud by padla opravdu mým milovaným rodičům nemám nejmenší problém. Ale tak nějak tomu moc nevěřím. Co si myslíte o nárustu DPH, který jak vláda tvrdí půjde bez jakéhokoliv haléře na penzijní reformu. Mohu tomu, jako člověk, který se svým cca 45tisícovým příjmem má strach o svou penzi, věřit.
OTÁZKA (3.3.2011 9:17) Márty
Dobrý den, nebylo by lepší vytvořit pouze jeden státní fond, který by musel investovat pouze do státních dluhopisů = téměř 100% garance ,,nevytunelování" a zaručených výnosů(pokud nebude investovat do Řecka). V současné době už přeci soukromé fondy existují. Je to jen tlak na ,,ekonomicky negramotné" aby svěřili peníze někomu, kdo s může v tomto státě beztrestně zatočit.
OTÁZKA (3.3.2011 9:16) Martin
Dobrý den, věříte tomu že pokud si dneska začnu spořit do soukromého důchodového fondu že tam ty peníze za 30 let budou a budou alespoň zhodnocené o inflaci ? Jste seznámena s kauzou Equitable Life ?
OTÁZKA (3.3.2011 9:15) Jan
Dobrý den, investoval jsem do několika hektarů úrodné zemědělské půdy a zvažuji další nákup jako dlohodobou investici právě jako pojistku pro stáří. Považujete to za rozumné ?
OTÁZKA (3.3.2011 9:14) Alena, 53 let
souhlasím, že to bude tunel, jak se tedy člověk s platem 20 000,-měsíčně může rozumně zabezpečit na stáří?
OTÁZKA (3.3.2011 9:12) Pr(u)dič Pružina
Dobry den, chci jen napsat, ze jiz brzo pozvednem rude prapory proti modrym upirum. Cest praci, posledni bitva vzplala!
OTÁZKA (3.3.2011 9:06) J. Vrána
Jaký je Váš názor na dofinancování penzijní reformy zvýšením DPH? Proč se jednoduše nezvedne sociální pojištění ( navýšení může být třeba jen na straně zaměstnanců) z kterého jsou penze financovány a nezajistí se tak spravedlivější rozdělení dopadu mezi rodiny s dětmi a bezdětné ( mezigenerační solidarita). Mimochodem nedokážu pochopit kdo zaplatí rozdíl mezi plánovaným vyšším výběrem DPH o cca 58 mld. a prezentovaným dopadem na rodinu ve výši 500 Kč měsíčně, což po pronásobení počtem rodin představuje částku max. 20 mld.? Není skutečný dopad na každého občana 500 Kč?
OTÁZKA (3.3.2011 8:57) alois vitásek
Zatím každá sebebohulibější činnost politiků, kde byly alespoň nějaké peníze, se v posledních 20 letech zvrtla v lumpárnu. (např. solární energetika). Veřejnost je již tak otupělá, že na skandály pod miliardu již ani nereaguje. Průběžný systém z principu nejde vytunelovat, což je pro zemi s nízkou politickou kulturou jako je např. tato zásadní vlastnost. Narozdíl od fondového, kde vzniká hromada peněz co láká nenechavce. Nicméně zdá se že povinnému fondovému připojištění nevyhneme (vláda nepadne, do voleb daleko, revoluce se zřejmě nechystá) Dotaz: existují nějaké v zahraničí ověřené a obvyklé pojistky proti vytunelování které máme po politicích požadovat? Jejichž případná absence ve vládním návrhu by mohla být indicií, že je něco v nepřádku.
OTÁZKA (3.3.2011 8:47) lenka
Zcela zásadní otázka.Je možné, že lidé kteří zůstanou věrni průběžnému systému budou mít vyšší důchod než ti kteří zvolí toto pochybné nepovinné individuální spoření?
OTÁZKA (3.3.2011 8:43) kuk
Je možné že zvýšení DPH se ani na důchodovou reformu nepoužije ale vláda jí jenom projí?
OTÁZKA (3.3.2011 8:42) Milan
Zdravím, proč si myslíte, že vláda chce zavést soukromé penzijní fondy. Je to dle vašeho osobního názoru z důvodů toho, aby budoucí vyvolení majitelé těchto fondů bohatli a nic jiného? Děkuji
OTÁZKA (3.3.2011 8:41) Petr
Dobrý den, mám otázku je lepší zabezpečení na stáří třeba raději koupi nějaké nemovitosti - dům (na hypotéku) a v důchodu následný jeho prodej a pak koupi pouze menšího bytu. Z rozdílu peněz prostě mít přilepšení ke státnímu mizivému důchodu? Dále mě napadlo nákup vybraných akciových titulů a držet je dlouho dobu. Co třeba Telefonica O2 či ČEZ. Je to dle vás dobrá volba? Co třeba nákup zlata, diamantů? Plně s vámi souhlasím,neboť mám také obavy o bezpečí peněz v důchodových fondech, ale i současných penzijních fondech. Díky za odpověď. Petr
OTÁZKA (3.3.2011 8:33) Jan
Dobrý den. Proč se nikdo z ekonomů neptá vlády, proč zvyšuje DPH o maximum výpadku příjmů důchodového účtu, když není jasné, kolik lidí skutečně své penze vyvede ? Počítám správně, že pokud by 50% lidí zůstalo v průběžném systému, výpadek by byl poloviční a DPH by tudíž stačilo zvýšit o polovinu, tedy na 15%? Děkuji, Jan
OTÁZKA (3.3.2011 8:26) Matuška
Docela chápu strategii osobních vkladů do fondů na důchody - větší riziko, větší zisky, nebo komfortnější menší riziko a menší zisky. Ale bojím se, že tak uvažuji v jednom okamžiku (mám práci, rodina, jsem mladý a zatím zdravý ...), pak se něco zlého stane a můj plán je naráz fuč. Nebudu moci ani platit do fondů, ale ani vybírat. Co s těmito riziky - to je asi ta hlavné nedůvěra k návrhu reformy? A pomoc od státu v těchto situacích není a myslím, že ani nemůže, být garantovaná. Děkuji za vaší odpověď.
OTÁZKA (3.3.2011 8:23) karel
Je pravdivý titulek v dnešních lidových novinách "Převést odvody na soukromý účet se většině vyplatí. Spočítejte si novou penzi" Děkuji.
OTÁZKA (3.3.2011 8:20) jitka
Proč není více zohledňována mezigenerační solidarita? Přece lidé kteří vychovají děti které pak pracují do systému odvádějí nemalé peníze?
OTÁZKA (3.3.2011 8:14) břetislav
Vydělá někdo na téhle reformě? Tenhle podvod by zasluhoval referendum! Jenže toho se politici bojí. Přece nikdo nemůže být tak hloupý a myslet si, že ho fondy kterým jde jen o vlastní zisk zajistí na stáří. Jejich výnos bude hluboko pod inflací. Nebo se pletu?
OTÁZKA (3.3.2011 8:07) chudák padesátník
Zdravím, jaká je rada pro lidi ve věku nad 35 let? Během chvíle se rozhodovat o tak důležité věci? Co když je někomu 45-50-55 a hodně dlouho už vše platí do průběžných systémů? Chtělo by to ještě přesnou kalkulačku co se jak nevyplatí. Protože půjde o to jestli člověk prodělá hodně nebo ještě víc.
OTÁZKA (3.3.2011 8:03) Miroslav
Krásný den,je mi 53 let a spořím cca od 40ti,málo ale přece..Fondy bych zvažoval,Váš klip jsem viděl a připadl mi dobrý i když byl zaměřen na "obyčejné lidi" - velmi zprofanované sousloví- a jako by ho psal Lidový dům...Nezaznamenal jsem co navrhujete,jen to co nechcete.Je možno v několika bodech - heslovitě? A nakonec, krásná fotka :o))
OTÁZKA (3.3.2011 8:00) :-)
Dobrý den, Váš klip mi baví. Už se nemohu dočkat jak do toho tunelu vhazuji své peníze a živím tlupu parazitů z těchto fondů. Dejme tomu, že spoření do fondů bude nepovinné-jak se pak ale rozhodnout? Třeba ve věku 45 let s příjmem 40 tisíc? nebo s příjmem 30 tisíc? Navíc člověk může být druhý den nezaměstnaný nebo brát jen polovinu! Vy do toho připojištění půjdete? Držím Vám palce - bojujte, vysvěltujte..... Název reformy by mohl být "Penzijní fondy sami sobě" a nebo "Národ penzijním fondům"
OTÁZKA (3.3.2011 7:57) jiří šrámek (sramek44@seznam.cz)
Odevšad je slyšet jak vláda dělá kde,co špatně.Odnikud ovšem není slyšet jak to,či ono udělat dobře.Nastartovaný trend vládami ČSSD se 150 miliardovým schodkem ročního rozpočtu, se nedaří zpomalit.Hrozící krach důchodového pojištění rovněž.Takže,co změnit,aby to bylo účinné a lidé to nepocítili?Když zdanění těch tzv. bohatých nepomůže,protože jich je málo a ještě by se odstěhovali?
OTÁZKA (3.3.2011 7:20) Karel
Ahoj Markét, co musím splňovat, abych mohl pracovat ve vaší firmě ? Díky, Karel
OTÁZKA (3.3.2011 7:13) Aleš Markéta
Dobrý den chci se zeptat zda je již jasné jak se projeví vyvedení 3+2% platby na sociální pojištění na výměře důchodu z průběžného systému. Respektive o kolik se tento důchod sníží? Děkuji (jinak velmi rád sleduji Vaše odpovědi v rádiu a dnes Vás poprvé vidím - konečně si mohu představit i tvář, která stojí za velmi sympatickým hlasem).
OTÁZKA (3.3.2011 7:12) Bureš
Zcela nedávno zkrachovala nejstarší britská pojišťovací firma na světě Equitable Life. Měla 1,5 milionu investorů, kteří jí svěřili 26 miliard liber. 300 let stará firma slibovala starobní důchody, které nebyla schopna poskytnout, a zaznamenala ve svých financích ztrátu ve výši 1,5 miliardy liber. Blíže viz na: http://blisty.cz/art/57005.html To vše se událo v době, kdy nám Drábek a spol. představovali svoji "reformu". V ČR o tom informovaly pouze Britské listy, jinak nikdo. Dotázal jsem se všech významnějších redakcí, proč k této události mlčely, vyhýbavě mi odpověděla pouze ČT. Na odpověď z "lidovky.cz" čekám dodnes. Můj první dotaz je poněkud akademický - také Vám podobné zamlčování negativních jevů připomíná komunistický režim v ČR, kdy média musela jen povinně jásat a chválit to, co na nás politické špičky ušily za boudu? Druhý dotaz - neuvažujete o založení nějakého veřejného sdružení občanů, které by se kriticky vyjadřovalo k připravovaným vládním tunelům? Rád se přidám, spojenými silami se více dokáže.
OTÁZKA (3.3.2011 6:58) henk
Dobrý den, co doporučujete současným ticátníkům jako strategii pro zajištění v pokročilém věku? Osobně si myslím že nejlepším způsobem může být investice do nemovitostí, případně do komodit, co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (3.3.2011 6:27) Jarda B.
Poradí te mi? S manželkou jsme penzijně připojištěny od úplného začátku kdy penzijní fondy vznikly. V sousčasné době na nás fond (AXA) tlačí aby jsme uzavřeli smlouvu novou, prý výhodnější. My nechceme, podle staré smlouvy máme totiž možnost kdykoli své úspory po dosažení věku padesáti let, vybrat... Dále podle této smlouvy je vysloveně napsáno, že v případě úmrtí jednoho z nás ten druhý zdědí úspory toho druhého. Proto se ptám, pokud přijmou naši zákonodárci penzijní reformu tak jak ji navrhuje vláda, co to pro mne znamená? Bude platit má stará smlouva, nebudu muset podepsat novou? Co je pro nás vlastně v současné době, kdy je nám padesát let a máme s manželkou našetřenou cca 200 tisíc, výhodnější? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (3.3.2011 6:09) Pavel Nepraš , Teplice
Dobrý den. Zajímalo by mne, jaká bude ochrana proti vykradení fondů. Jestli se nemýlím, před několika lety bylo v průběž.důchodovém fondu 70 mld. korun, a dnes je tento fond rozkraden. Navíc se tento stav zřejmě vnímá jako "normální". Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (3.3.2011 5:45) JENDÁNEK
Pěkný den. Předpokládám, že stávající penzijní připojištění se státním příspěvkem bude muset být polikvidováno (podobně jako stav. spoření - protože co je výhodné pro lidi,není výhodné pro stát a na chudý lid musí být přísnost)- aby se nové penzijní společnosti vůbec rozjeli. Nemáte informace jak to bude asi provedeno ? Zůstanou stávající pravidla penzijního připojištění se st.příspěvkem pro stávající účastníky zachována? Jinak jste asi jediná společnost, jež na odíraní lidí upozornila, čehož si velmi cením. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (3.3.2011 1:07) JD
Dobrý den, Proč se v tzv. reformě operuje s výrazem spoření, když ve skutečnosti se jedná o investování na kapitálovém trhu, který normální smrtelník nemůže nijak ovlivnit? Kolik fondů zkrachovalo v USA a lidé přišli o naspořené peníze?
OTÁZKA (3.3.2011 0:37) Pavel Procházka
Dobrý den, 1) jaký máte nároz na systém v kterém by byl výrazně (cca 1/3 výše důchodu) zohledněn vklad (platba) vámi vychovaných dětí do důchodového systému a naopak penalizováno snížením důchodu z průběžného systému to že jste žádné dítě nevychoval/a? 2) kde je podle Vás příčina, že se ve společnosti i v médiích velmi málo diskutují další možné alternativy k vládou prosazovanému systému?
OTÁZKA (3.3.2011 0:28) Lenka Novotná
Dobrý den, paní Šichtářová, jsem OSVČ - svobodné umělecké povolání - je mi 33 let. Dva roky si platím důchodové pojištění na OSSZ, předtím to nebylo nutné. Mám také uzavřenu životní pojistku. Jakou formu zajištění na stáří byste mi doporučila? Děkuji! I za ten nápaditý klip, který opět nabádá k otevření očí stáda ovcí. :o) L.N.
OTÁZKA (2.3.2011 23:55) jirka
jak zabranim tomu, aby mi me uspory (at jiz ve fondech, akciich nebo jinde) nejaka vlada neznarodnila? Vypusti hafo reci o "socialni spravedlnosti" a "lepsich zitrcich" ale penize znarodni uz dnes.
OTÁZKA (2.3.2011 23:24) Pavel
Dobrý den, jakou formou a jakou minimální částku doporučujete měsíčně spořit pro měsíční důchod 20.000Kč?
OTÁZKA (2.3.2011 22:48) Dana
Dobry den , kolik let budu muset mit odpracovano, aby mi vznikl narok na duchod?
OTÁZKA (2.3.2011 22:47) Karel Kovanda
Dobrý den, je mi už 58 let, příjem mám v podstatě stále na úrovni průměrného výdělku v ČR a od 50 spořím 1000,- Kč měsíčně na penzijní připojištění. I když se mě reforma už v podstatě netýká, radíte něco změnit, když to tak vidím, dá-li Bůh, že bych tu mohl být do 70-75 let max.? Díky.
OTÁZKA (2.3.2011 22:00) Michal
Dobrý den, jsme 4 člená rodina, děti 4 a 7 let. Jak byste, obecně, doporučila rozložit měsíční úspory ve výši 10 tis Kč - primáně jde o zajištění rodičů na stáří (jak tak sleduji vývoj v naší zemi, tak nejvíc našim dětem pomůžeme tím, že jim ve stáří nezůstaneme viset na krku), ale uvital bych i nějaký návrh, jak, alespoň částečně, naspořit na případná VŠ studia dětí. Děkuji a přeji hezký den.
OTÁZKA (2.3.2011 21:36) Pavel Raissner
Dobrý den,Je mi 29let,pracuji po ukončení VŠ,4roky,z příjmu 20tis čistého,mi po splacení nájmu,a provozních výdajů včetně dopravy do místa zaměstnaní,které je 50km daleko, zbývá 3-5000.Bydlím v bytě s regulovaným nájmem.Investovat do vlastního bydlení nehodlám,jsem velmi často na cestách,kulturou či za sportem a byt využívám víceméně ke spaní.Rodinu neplánuji v horizontu 5-8let.Nechci se fixovat nemovitostí,protože v případě jiné pracovní příležitosti mi nedělá problém změnit místo trvalého pobytu.Momentálně otázku toho co bude v roce 2046,kdy bych měl jít do duchodu neřeším.Je mi jasné,že tou dobou už bude u moci zcela jiná vláda,a předpoklad,že by hospodaření státu se diametrálně lišilo od současného je velmi nepravdědodobný.Jak byste doporučila využít volné finanční prostředky?Využívat z hlediska dlouhé perspektivy dlouhodobých revolvingových terminovaných vkladů s pevně stanovenými úrokovými sazby,kde se sazby pohybují i kolem 4-5%,nebo měsíčně posílat do penzijních fondů,jenž jsou kryty státem v případě krachu té které instituce.Otázkou zůstavá inflace během následujícíh 35let?Anebo byste nakonec doporučila využít možnosti penzijních fondů?Tam ovšem není garantovaná žádná návratnost z hlediska státu v případě krachu onoho fondu.Děkuji Pavel
OTÁZKA (2.3.2011 21:34) Gabriel
Co byste poradila zaměstnanci, který má 10 let do důchodu, když vláda může prostě rozhodnout a kdykoli zase snížit libovolnému procentu lidí výměr důchodu (viz. "malá důchodová reforma"). Do tohoto nyní už nejistého průběžného systému musím ovšem nadále odvádět značnou část příjmu. Důchodové připojištění už mám, ale výnosy mě asi v důchodu moc nezachrání. A chystané důchodové fondy také ne.
OTÁZKA (2.3.2011 21:25) Jaroslav Klíma
Ještě jedna připomínka a dokonalé řešení prověřené staletími. Vejminkářství. Ať své rodiče a prarodiče živí jejich vlastní děti !!! Lidi to bude alespoň nutit mít rodiny a více než jedno dítě a naše populace zase poroste. Dostala se mi do ruky vejminkářská smlouva z 19. století a můžu Vám říct, je to dokonalé a staletími prověřené.
OTÁZKA (2.3.2011 21:22) Jaroslav Klíma
Ukládání peněz je dle mého názoru nesmysl na "entou". Budu celý život spořit jako mameluk, vkládat peníze do něčeho abych pak na stáří zjistil, že jsem okraden. Nikdo mi nic nedá a tak půjdu po most. Já říkám a praktikuji. Nespořím naprosto NIC. Všechny peníze ukládám do nemovitostí, které si nějakým způsobem drží hodnotu a navíc jsou schopny i nějaký ten zisk generovat. Zbytek do starožitností, zlata, poštovních známek. Nějaké účty kde jsou jen pseudopeníze jsou hloupost tak jako peníze jako takové. Z peněz a jako takové jsou to papírky viz. dolar... Můžete být expertkou až do nebes, ale tohle je selský rozum, který žádné analýzy neoblomí. Domluvil jsem
OTÁZKA (2.3.2011 13:40) Aneta
Dobrý den, co se týká důchodů - zastávám stejný názor jako Vy, spoření ve fondech bude jen dalším tunelem. Bohužel už jsem ročník, který se na podporu státu v důchodu nemůže spolehnout tak, jako generace před námi, proto si hodlám sama aktivně spořit. Naše situace bude ale o to složitější, že spousta z nás splácí hypotéky v hodnotě 3,5 miliony i vyšší, což v určitých životních etapách bude bezesporu brzda - např. teď, kdy jsem na rodičovské dovolené a pravděpodobně budu ještě další tři roky s druhým dítětem, jsme mnohem více ohroženi nenadálou ztrátou zaměstnání apod. Jaké produkty byste mi doporučila v následujících letech, za předpokladu, že po návratu do práce mi bude 33 let, plat očekávám stejný jako před odchodem na mateřskou, tj. v rozmezí 35 - 40 tisíc, jsem spíše konzervativní investorka, která musí myslet na zadní vrátka (hypotéka, rodina, nenadálé výdaje). A ještě jeden dotaz - co si myslíte o stávajícím připojištění v penzijních fondech? Máme v něm pokračovat? Děkuji za odpovědi a přeji dostatek sil do boje s větrnými mlýny :)