Pondělí 8. července 2024, svátek má Nora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se na energetickou budoucnost Česka

Edvard Sequens, energetický konzultant, specialista na obnovitelné zdroje.

UKONČENO

Jádro, uhlí, nebo obnovitelné zdroje? Státní energetická koncepce se bude opět přepisovat. Z čeho bude Česko získávat energii za 50 let? Byl boom solární energetiky zlodějinou, nebo šancí do budoucna? Ptejte se Edvarda Sequense, energetického konzultanta, specialisty na obnovitelné zdroje a bývalého člena první Nezávislé energetické komise při vládě ČR.

položených otázek: 59 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (2.3.2012 12:26) Petr Fiala
Lze porovnat "komplexní" náklady na 1 MWh v průběhu 20 (10) roků výrobny jaderné, uhelné, plynové, větrné, a pouze "měnírny" fotonvoltaické? V průběhu těchto 20 (10) roků? -------------- Mám na mysli zahrnutí finance vč. úroků na vlastní investici, doba výstavby, provozní náklady, údržba a opravy, cena paliva, likvidační náklady po době životnosti. Cena vytvářené a prodávané 1 MWh bude dána na trhu mezinárodním v konkurenčním prostředí. Existuje nějaký překlad z němčiny či angličtiny reflektující "komplexní" pohled na energetické pořeby lidí v současné EU? Se vzetím v úvahu proběhlé "průmyslové a zemědělské revoluce" a současné průmyslové revoluce a budoucích změn, včetně "stěhování" lidí do velkoměst. Či se vzetím v úvahu zásob paliv, či objevů a vynálezů v různých segmentech lidských činností a množstvím lidí, dnes 7 miliard? Vnímám, že Wind a sluneční záření je zadarmo.
OTÁZKA (2.3.2012 12:02) Miroslav Rys
Většina elektrické energie v Německu, která se dříve vyráběla z jádra, se bude dle výhledů a aktuální investic do zdrojů, vyrábět z uhlí a plynu. Větrné elektrárny budou hrát z technických příčin i přes velký instalovaný výkon, kvůli nízkým provozním hodinám, jen druhořadou roli. Považujete za správné, že Německo odchodem od jádra zvýší znečištění ovzduší v Evropě?
OTÁZKA (2.3.2012 12:00) Anna Karenina
Kdy bude asi podepsána smlouva/energetická koncepce mezi ČEZ a Czech Coal?
OTÁZKA (2.3.2012 11:59) Anna Karenina
Dobrý den, budou dle Vašeho názoru prolomeny limity těžby uhlí v mostecké pánvi - kdy asi?
OTÁZKA (2.3.2012 11:51) Sebtalib
Vyvíjí se technologie využití starých důlních děl pro vytápění oběktů pomocí tepelných čerpadel (např. na ostravsku desítky km důlních chodeb v hloubce až 1000m). Nebo naopak - Jak velký by se musel vybudovat důlní komplex k využití důlního tepla pro vytápění města s 5.000 obyvateli?
OTÁZKA (2.3.2012 11:49) Miroslav Brno
Francie se nechala spočítat, že elektřina z nových reaktorů bude nakonec 2x dražší než ze současných... Jaká je tedy reálná ekonomická bilance jádra?
OTÁZKA (2.3.2012 11:45) Jeroným Novák
Z ČR v současné době vyvážíme ročně elektřinu přibližně úrovni produkce celé JE Temelín. Vidíte v tom nějaké přínosy pro náš stát? Kdo na tom podle vás vydělává a kdo tratí? Díky.
OTÁZKA (2.3.2012 11:43) Mojmír Boháček
Co vyvovzujete z čerstvě proveden studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, ze které vyplývá, že by v důsledku prolomení stávajících platných limitů těžby uhlí znamenaly astronomické dopady do veřejných a soukromých rozpočtů na úrovni cca jedno ročního rozpočtu celé ČR?
OTÁZKA (2.3.2012 11:38) Mojmír Boháček
Jaké jsou podle vás (globálně) největší výzvy energetického oboru?
OTÁZKA (2.3.2012 11:15) Dilina More
Které energetické zdroje podle Vás budou v budoucnosti plnit funkci primárních, sekundárních a terciálních regulací, případně dispečerské zálohy? R
OTÁZKA (2.3.2012 11:12) Dilina More
Pokud jste pro zvyšování podílu jaderných nebo obnovitelných zdrojů na úkor tepelných elektráren, jakým způsobem chcete zajistit regulaci elektrické soustavy? R
OTÁZKA (2.3.2012 10:40) Ctirad Beránek
Znáte Kirchhoffovy zákony?
OTÁZKA (2.3.2012 10:24) kooba
Kolik má Český stát z vytěžené tuny uhlí? A jaký na tom mají čistý zisk těžaři? Kolik peněz napumpoval stát do infrastruktury zemního plynu a co z toho má od plynárenských společností? Proč musí být u výstavby jaderné elektrárny přítomen stát jako garant? Tedy u ryze soukromé investice?
OTÁZKA (2.3.2012 9:53) petr
Proč se ptáte ekologického extrémisty? Odpovědi jsou přeci předem jasné: obnovitelné zdroje, obnovitelné zdroje, obnovitelné zdroje, což bude vyfutrováno ideolgickými klišé o úsporách, které jsou nereálné a další data vycucaná z prstu
OTÁZKA (2.3.2012 9:38) jura
Dobry den, jake to je vedet, ze z principu chovani energeticke soustavy nevedou OZE nikam jinam nez do plynove energetiky? Plynove energetiky postavene na ruskem plynu. Spi se Vam dobre, kdyz mate sve zivobyti zalozeno na prohlubovani energeticke zavislosti na totalitnich rezimech? Nebylo by pro Vas lepsi se do Ruska ci Arabie odstehovat, kdyz tak fakticky prohlubujete zvyseni jejich vlivu v Evrope?
OTÁZKA (2.3.2012 9:18) Karel Polanecký
Dobrý den, existuje nějaký technický důvod, kvůli kterému by do českého energetického systému nebylo možné začlenit podobný podíl obnovitelných zdrojů jako v Dánsku nebo ve Španěsku?
OTÁZKA (2.3.2012 9:09) Karel z Vysočiny
Není lepší stavět lokální zdroje podle myšlenky: kde se to vyrobí - tam se i to spotřebuje?
OTÁZKA (2.3.2012 9:07) Petr Horvát
Existuje spousty míst po bývalých vodních mlýnech, které by byly vhodné pro malé soukromníky, bude se toto více podporovat jako i jeden z možných rozvojů?
OTÁZKA (2.3.2012 9:05) Lenka B.
Proč myslíte, že je aktuální mediální politika zaměřené proti OZE?
OTÁZKA (2.3.2012 8:59) Ivo Kropáček
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat proč Vláda, která připravuje Program energetických úspor nemá v nové Pačesově komisi ŹÁDNÉHO odborníka na energetické úspory, ale má tam pouze odborníky na atomovou a fosilní energetiku? Ivo
OTÁZKA (2.3.2012 8:58) František
Vysvětlete mi, proč se ekologové přivazují ke komínům uhelných elektráren a zároveň brání výstavbě nových vodních zdrojů? Voda je nejen energetickým zdojem, ale vodní díla jsou i ochranou před povodněni a zdojem pitné vody (která ve světě se ztrácí) a nebo rekreačním přínosem.
OTÁZKA (2.3.2012 8:38) Jakub Dvořák
Dobrý den, zajímalo by mne, proč je sousedním Německu běžná úprava bioplynu na biomethan, který je vtláčen do distribuční sítě zemního plynu nebo používán pro pohon vozidel na CNG - a v Česku se o tom pořád debatuje, až nakonec prošel zákon o podporovaných zdrojích, kde biomethan sice je, ale s podporou nepříliš výhodnou? Proč to "vedle" jde a u nás se to pořád řeší řeší a výsledkem je paskvil a ještě s odstupem času? Nedivím se historickému koukání Němců na nás skrze prsty... a netěší mne to.
OTÁZKA (2.3.2012 7:49) JIŘÍ ŠRÁMEK
PROČ JE TAK MÁLO PROPAGOVANÝ ENERGETICKÝ KOMPLEX JE-DUKOVANY- VD- DALEŠICE a nejsou alespoň studie(projekty) na přestavbu podobných VD,společně s projekty na horkovody z JE do okolních blízkých měst a do zemědělské výroby?Děkuji za odpověď. sramek44@seznam.cz
OTÁZKA (2.3.2012 7:31) Milan Bechyně
Jak vidíte pro ČR budoucí perspektivu malých lokálních zdrojů energie oproti těm velkým, gigantickým investicím? A myslím tím zařízení využívající jak fosilní, tak obnovitelné zdroje energie.
OTÁZKA (2.3.2012 7:26) Hana Postoupková
Dobrý den, Slýchávám kolem sebe že jaderná energie je prý nejlevnější a ještě k tomu nejekologičtější. Cítíte to taky tak, anebo je to jen názor ovlivněný mediální masáží Čezu? Mám ještě jeden dotaz. V případě jaderné havárie v kterékoli naší jaderné elektrárně: kdo by platil náklady spojené s likvidací provozovatel, nebo stát a tedy potažmo daňoví poplatníci? Jsou provozovatelé povinni ukládat nějaké prostředky na pokrytí takovýchto událostí anebo se automaticky předpokládá že u nás se nic podobného jako v Japonsku nestane, a tedy se to neřeší?
OTÁZKA (2.3.2012 6:10) Jaroslav
Lidé i podniky potřebují zaručenou trvalou dodávku energií.Větrníky a fgotovoltaika jsou pravým opakem a navíc musí být jejich výkon neefektivně zálohován i uhelnými bloky.Proč jednáme nelogicky a pácháme energetickou a ekonomickou sebevraždu a s písní na rtech hodláme ještě zvyšovat podíl těchto nespolehlivých a drahých zdrojů?
OTÁZKA (2.3.2012 6:09) Jaroslav
Lidé i podniky potřebují zaručenou trvalou dodávku energií.Větrníky a fgotovoltaika jsou pravým opakem a navíc musí být jejich výkon neefektivně zálohován i uhelnými bloky.Proč jednáme nelogicky a pácháme energetickou a ekonomickou sebevraždu a s písní na rtech hodláme ještě zvyšovat podíl těchto nespolehlivých a drahých zdrojů?
OTÁZKA (2.3.2012 5:27) Hana Teimerová
Větrné elektrárny jsou soukromou záležitostí investora. Ti nabídkou peněz do obecní kasy a argumentací tzv."odborníků" prosazují, často přes odpor obyvatel, změnu územního plánu atd. Prosím o Váš názor, zda jsou sítě připraveny tuto elektřinu přijmou. Patří tato monstra do české krajiny? Není třeba výstavbu legislativně omezit? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (1.3.2012 22:57) Jan Morávek
Češi jsou národ cestovatelů. Všude, kde jsem byl - USA, Japonsko, JAR, Asie, atd. jsem potkal Čechy. Jak je možné, že již 1 km za Rozvadovem, se hrdě tyčí k nebi větrníky, stodoly a rodinné domy vesnic po celém Německu jsou pokryté solárními panely, na polích jsou vidět bioplynové stanice - a česká veřejnost ještě nepochopila myšlenku OZE. Decentralizace energetiky, nástup nových Hight technologií, čistá výroba energie - jsou přece příležitosti, které lidstvo musí využít, vývoje nelze zastavit. Proč myslíte, že tato příležitost je českou veřejností nepochopena ? Je na vině česká politika, anebo jsme jenom o něco pozadu za vyspělejší Evropou?
OTÁZKA (1.3.2012 22:50) Lukáš Revenda
Můžu se zeptat, proč u obnovitelných zdrojů stát stále dotuje tu ekologicky nejméně výhodnou alternativu největšími prostředky (solární, bioplyn, bionaftu) zatímco ostatní, dokonce ekologičtější zdroje (voda) silně pokulhávají? Jaká je výrobní cena elektřiny z jaderné elektrárny?
OTÁZKA (1.3.2012 22:43) Lukáš Revenda
Je nějaká naděje, že někdy v budoucnu nebudou muset malé vodní elektrárny cca do 3-5 kW podstupovat stejný byrokratický teror jako velké vodní elektrárny?
OTÁZKA (1.3.2012 22:42) Jan Morávek
Boom solárních elektráren postavených na volné ploše, s instalovaným výkonem nad 0,5 MW byl zlodějinou, poněvadč fotovoltaika patří v naších zeměpisných šířkách (sluneční záření 800-1200 kW/m2) na střechy a fasády budov. Myšlenka podpory fotovoltaika je v podstatě správná, pokud by podpora byla systémová a dlouhodobá, tedy do doby, než li bude fotovoltaika konkurenceschopná, ale to by se v roce 2009,10 nesměli stavět nesmyslné solární parky o výkonech v řádě MW. KDE SI MYSLÍTE ŽE SE STALA CHYBA A PROČ SE TO NEŘEKNE ?
OTÁZKA (1.3.2012 22:16) Martin Vojacek
Proc ma mit Cesko az 80-90 procent energie z jadra a obnovitelne zdoje tak maly podil v energeticke koncepci statu? Nechceme nahodou budovat energeticky skanzen ?
OTÁZKA (1.3.2012 22:14) Martin Vojacek
Co je pravdy na tom, ze jaderna energie je jiz drazsi nezli energie ziskana z vetru? Nekdy jsem cetl, ze podle nejake studie v US bylo jiz dosazeno cenoveho zlomu?
OTÁZKA (1.3.2012 22:12) Martin Vojacek
Proc se celosvetove investuje do obnovitelnych zdroju, prevazne vetru a Cesko se stavi k takto ziskane energii zady?
OTÁZKA (1.3.2012 22:11) Martin Vojacek
Domnivate se, ze se jaderna elektrarna da postavit ekonomicky, tak aby byla konkurenceschopna i za 30-40let? Kolik dnes stoji JE vcetne vybudovani skladu na vyhorele palivo a zajisteni bezpecnosti ? Pocita to nekdo?
OTÁZKA (1.3.2012 21:58) Ing. Sýkora Pavel
Experti na odborných školeních nás učili, že je lépe investovat do zateplení ( do úspor) , než do zdrojů - do spotřeby. A využívat energie lépe. Nejsou tak úspory "lepším zdrojem energie ?" Nepodpořila by se více ekonomika investicí do energetických úspor, než do spotřeby energií ( zvýšení zdrojů) ? Nejsme totiž zemí mající obrovské zásoby energií - ropa, plyn....
OTÁZKA (1.3.2012 21:57) Robert
Jak je možné že Vláda ČR ani nikdo další dosud nic neudělal ve skandální záležitosti, že transfer energie z Německa přes naše území, mimo předem nasmlouvané objemy, Němci neplatí a doslova užívají naše "dráty" zadarmo ?
OTÁZKA (1.3.2012 21:53) ing. Sýkora
Nepatří budoucnost spíše velkému množství decentrálních menších zdrojů, kterými lze odběry a dodávky vybalancovat, navíc se teplo může využít, místo pouštění do chladících věží ? Nepřipadá vám snaha vybudovat novou JE spíše jako poslední možná velká zakázka ?
OTÁZKA (1.3.2012 21:51) Martin
Neustále slyšíme vyzdvihování obnovitelných zdrojů a kritiku jaderné a fosilní energie. Pokládám proto prostou otázku: Za jak dlouho budou obnovitelné zdroje v ČR schopny bez jádra, uhlí a plynu dodávat 12 000 MW v Lednu při suchu, bezvětří a teplotě -20°C ? Děkuji
OTÁZKA (1.3.2012 21:37) R.HUSITA
proc se Ceska republika neorientuje na budouci uzivani thoriovych reaktoru a tim lacine elektriny vytlacit uzivani fosilnich zdroju?
OTÁZKA (1.3.2012 21:02) stanik
Dobry den.Myslite si,že nehrozi v budoucnu něco podobneho jako je dnešni "jadrova psychoza" v připadech obnovitelnych zdroju.Pokud se vratime v historii do nedavne minulosti a počatku jaderneho věku,tak podobne nadšeni jake je dnes v podobě ekoobnovitelnych zdroju bylo i s jadrem.Viz werichova Civilizace. Děkuji
OTÁZKA (1.3.2012 20:55) Vladimír Šťastný
Dobrý den Nikdo mi doposud nevysvětlil, co se děje s výkonem z OZE, který místní distributoři povinně vykoupí ale dle zákona s ním nesmí dále obchodovat. Jediné, co se podle legislativy smí, je kompenzovat ztráty v přenosové soustavě. Pokud je mi známo, ČEPS na krytí ztrát poptává u těchto výrobců výkon 45MW. Instalovaný výkon jen ve větrných a fotovoltaických elektrárnách je cca 2300MW. Co je tedy s tím zbytkem, který nikdo neobjednal a nikdo nezná okamžik kdy a v jaké velikosti přijde?
OTÁZKA (1.3.2012 20:42) Ing. Pavel Sýkora
Nezdá se vám budování obrovských centrálních zdrojů elektřiny "20 let po sezoně" ? Mně trochu ano. Dnešní Blackouty hrozí nikoliv z nedostatku, ale z přebytku elektřiny v sítích. Nebylo by lepší budovat přečerpávačky, nebo jiné metody akumulace ? Atomka asi nebude úplně rychle regulovatelná. To umí jiné typy elektráren.
OTÁZKA (1.3.2012 20:37) Ing. Sýkora Pavel
Co říkáte na projekty Tomiho Okamury energeticky soběstačných vesnic ? Z venkova by tak neodtékaly peníze. Je zájem posílit ekonomicky venkov.
OTÁZKA (1.3.2012 20:33) Ing. Pavel Sýkora
Je prosím pravda, že Geotermální elektrárnu Liberec zarazila elektrárenská lobby ? Je prosím pravda, že vytápění jednoho města v Krkonoších malým bezpečným atomovým reaktorem do ponorky zarazila lobby atomová ? Byl to velmi zajímavý projekt energeticky soběstačného města. Elektřina i teplo z vlastních zdrojů. A poměrně levně. V ceně bylo údajně i palivo na 10 + 10 let.
OTÁZKA (1.3.2012 20:30) Václavíková
Nebude v době dokončení další JE tato technologie už zastaralá? Nemyslíte, že do té doby bude vyvinut konkurenceschopný reaktor další generace, produkující méně odpadu s dlouhým poločasem rozpadu? Půjde využití OZE cestou akumulace, nebo chytrých sítí, aby se přebytky využily okamžitě? Je rozumnější uhlí vytěžit a spálit, nebo si je šetřit jako chemickou surovinu? Která plodina jako zdroj energie bude u nás jejím nejefektivnějším zdrojem? A ještě jednu odpověď bych prosila- jakou hodnotu ERoEI má v ČR pěstovaná řepka jako biopalivo?
OTÁZKA (1.3.2012 20:10) LaRosse
Jste pro rozvoj jaderné fúze či ne? A prosím neodpovídejte, že je to nereálná věc.
OTÁZKA (1.3.2012 20:04) LaRosse
Mohl byste se krátce představit? V jakém oboru jste získal titul, jaké máte profesní zkušenosti? Co Vás oprávňuje se k danému tématu vyjadřovat jako odborník?
OTÁZKA (1.3.2012 19:56) moose
Muzete mi prosim vysvetlit, jak je mozne, ze nekteri zjevne inteligentni lide, co rozhoduji, stale prosazuji rozvoj a podporu tzv. alternativnich zdroju energie? Vzdyt je to z fyzikalniho a elektrotechnickeho hlediska drahy nesmysl, ktery nemuze byt relevantnim zdrojem energie. K tomu staci znalosti ze stredoskolske fyziky. Je v tom zaslepenost, politika, korupce nebo neco jineho?
OTÁZKA (1.3.2012 19:36) Zip
Dobrý den, v souvislosti s odstávkami JE v Německu a budováním větrných parků na severu vyvstává otázka rizika blackoutu u nás. Myslíte, že existuje reálná možnost, že Německo (i my) posílíme přenosové sítě? Premiér Nečas nedávno prohlásil, že hraniční speciální trafa, pro regulaci protékané energie, u nás stavět nebudeme. Co sleduji články mám pocit, že je to jedniné praktické řešení. Dá se premiérovo prohlášení, které nejspíš mnohem víc politické, než praktické, dá přebíd reálnými argumenty? A nebude pak už pozdě? Děkuji
OTÁZKA (1.3.2012 19:27) Ing. Pavel Sýkora
Nemyslíte, že otázka je špatně položena ? Já myslím, ani uhlí, ani ropa, ani uran. Vývoj jde velmi rychle dopředu. Od roku 20 již budou jen plusové domy. Již dnes je plusový dům dosažitelný. Dnešní domy málo zateplené, 350 m čtverečních, bez zdrojů tepla, spotřebují na vytápění a teplou vodu 5 700,- Kč od května 2011 do vánoc 2011. Vše je měřeno ON line 9 kalorimetry, jako projekt Inteligentní dům inteligentně. Pokud takový dům doplníte fotovoltaikou, nebo malou domácí větrnou elektrárnou, rázem máte plusový dům. -------------------------Průtažná vzduchová turbína točí i když anemometr stojí ! Včera jsem si to byl filmovat. Ideální k rodinným domům do rovin. ---------------Nemyslíte tedy, že otázka je špatně položena ? ----------------Nejprve je nutné správně položit otázku.
OTÁZKA (1.3.2012 19:20) Ing. Pavel Sýkora
Promiňte, ale za 50 let, ani jádro, ani uhlí. Kolem roku 2040 až 2050 již nebudou existovat velké nadnárodní elektrárenské společnosti typu ČEZ. Budou energeticky soběstačná města, nebo ulice. Již dnes se připravuje několik projektů na geotermílní elektrárny v ČR. Nejnovější má skvělý teplotní gradient 5 stupňů / 100 m. Kdo by vám kupoval za 50 let to uhlí ? A to nemluvím o Stirlingových motorech v plynových kotlích,. co se začaly prodávat loni,... Vývíj jde dál. Ani uhlí, ani Uran. Nové technologie.
OTÁZKA (1.3.2012 19:07) Martin Prax
Dobrý den, jestli ČEZ postaví nový Temelín, pak ne dříve než v roce 2025. Myslíte si, že v té době atomovou elektřinu někdo koupí? Četl jsem, že by do deseti let měly být konkurenceschopné sluneční nebo větrné elektrárny - jak to vidíte vy?
OTÁZKA (1.3.2012 18:44) Daniel Jakš
Co si myslíte o sluneční enregii a jejím využití. Mám na mysli jak solární panely na střechách domů i velké sluneční parky. Jsou dlouhodobě výhodné i bez dotací? Osobně vnímám tuto energii jako cestu k energetické nezávislosti naší země, kde je solární energie významnou částí energetického mixu.
OTÁZKA (1.3.2012 17:54) Ondrej Sramek
Muzete srovnat proces tvorby energeticke politiky u nas a v nektere vyspelejsi zemi ve smyslu zapojeni vsech relevantnich zainteresovanych stran, prubehu a otevrenosti diskuse oponentnim nazorum, zpusobu tvorby zaveru, atd.? Ma vubec smysl tvorit energetickou politiku na jedno (necele) volebni obdobi?
OTÁZKA (1.3.2012 15:27) Mirek
V poslední době se v souvislosti s obnovitelnými zdroji (např. větrné elektrárny v Německu) stále více píše o blackoutu české energetické sítě. Myslíte že je otázkou času či nikdy k němu nedojde, v této souvislosti. Myslíte si, že máme Německu jen tak poskytovat možnost (prakticky zdarma) přepravovat asi 3000 MW přes naší přenosovou soustavu, stavět nové transformátory atd. Za peníze českých spotřebitelů? Myslíte si, že jaderná energie byť ve velmi vzdálené budoucnosti (desítky let) bude mít renesanci, často čtu články Vladimíra Wagnera, má jiné názory než vy. James Lovelock také změnil názor, myslí že jaderná energetika je atomová energie je jediné řešení globálního oteplení. Já skoro někdy také. Větrné elektrárny , sluneční v dnešní podobě mi připadají jako slepá ulička.
OTÁZKA (1.3.2012 14:40) Anonym
Můžete nějak okomentovat prohlášení šéfky Energetického regulačního úřadu, která prohlašuje, že by se měla zastavit podpora pro obnovitelné zdroje? Jaký je jejich reálný dopad na cenu elektřiny a proč je vlastně podporovat pomocí výkupních cen - nebylo by lepší, kdyby byly všechny zdroje bez dotací?
OTÁZKA (1.3.2012 14:28) Jura
Co říkáte na to, že se Německo zaleklo jaderné katatrofy, zavírají urychleně jaderné elektrárny? Jak budou vedle sebe fungovat dva energetické systémy? Německý, kde plánují 80% OZE v půlce století a český, kde se plánuje kolik? 10-20%?