Neděle 7. července 2024, svátek má Bohuslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výslech spisovatele Miloše Urbana

UKONČENO

Spisovatel Miloš Urban vydal soubor deseti povídek pod názvem Mrtvý holky. Po románu Sedmikostelí, Stín katedrály a Santiniho jazyk, k němuž připravuje scénář, chystá další s názvem Lord Mord. Miloš Urban odpovídal 4. dubna od 11:00

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.4.2007 20:56) koloman
Dobrý den, myslím, že umíte vyprávět jako malokterý současný spisovatel, za to pochvala; moc Vám ale nejdou příběhy, ty fabule jsou tak nějak nepřesvědčivé, průhledné, nedozrálé; na konci mě vždycky zklamete. A abych dostál tázání: Souhlasíte, že poslední dva romány nedosahují kvality Sedmikostelí a Hastrmana?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 10:35)
S názorem na mé slabé fabulování jsem se zatím nesetkal, naopak, jste ojedinělý protihlas -- máte na to právo, o to nic. Pokud jde o mé "poslední dva romány" - které tím míníte? Santiniho? Souhlasím, ten je méně soustředěný a někdy až zbytečně osobní (nicméně/a právě proto si za ním plně stojím). Pokud považujete za román Pole a palisádu, já ho za něj nepovažuji -- je to novelistický přepis pověsti do mýtu, tady srovnání s romány není možné. I tak jsem přesvědčen, že se mi Libuška povedla. Pokud jste měl na mysli Stín katedrály -- též nesouhlas -- po formální, fabulační, stavební i jazykové stránce je tato próza nade všemi ostatními. Ale je trochu "chladná", to připouštím.
OTÁZKA (2.4.2007 22:06) Jarda Gál
Proč Vám lidi položili tak málo otázek? A proč taková reklama na Vaši novou knihu? (Nejdřív sem myslel, že je to reklama na spodní prádlo - to byl záměr?)
ODPOVĚĎ (4.4.2007 10:37)
Nevím, jestli je těch otázek málo, já na ně ani nestíhám odpovídat. Pokud jde o reklamu, to jste na špatné adrese -- reklamu si objednává nakladatel, nikoli autor. Tak se musíte zeptat ředitele Arga, až tady bude sedět. Nicméně se mi ty plakáty líbí.
OTÁZKA (3.4.2007 9:00) Linda Fišerová
Některé knihy se mi dost zadřeli pod kůži, ale ta o Santinim, to byly muka. To byla šílenost. Máte rád horory?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 10:42)
No aby ne, jsou základním východiskem pro mé psaní. Ono je to nakonec logické - já začal číst knihy dost pozdě, až kolem 10. roku, a začal jsem právě horory (v Anglii). Spoustu hororů jsem měl ale už nakoukanou v televizi. Takže: na počátku všeho byl HOROR. Stokerův Dracula je pro mě stále inspirativní.
OTÁZKA (3.4.2007 14:05) pavel
co říkáte tvrzení?: Zase jedna zbytečná kniha na světě!!
ODPOVĚĎ (4.4.2007 10:47)
Ani já si ho někdy neodpustím -- když vyjdou nové herecké memoáry, nová hubnoucí kuchařka, nový hit z edice "jak na život", nová knižní exhibice nějakého pseudopolitika apod. V případě beletrie (romány, povídky, poezie, eseje, ...) to neříkám nikdy -- tady ať rozhodnou čtenáři, kritici, čas.
OTÁZKA (2.4.2007 22:57) 4EK
1) Napsal jste fiktivní paměti parlamentního poslance. Nechtěl byste se k politickému tématu v próze vrátit? 2) Nedělá vám občas psaní potíže? Nedopouštíte se občas hříchů proti češtině, tj. zda ji nedeformujete křečovitými slovosledy, nemastíte floskule, nedokážete slovy zformulovat mnohdy i naprosto triviální myšlenku? A co překlepy a hrubky? Možná se vám tato otázka bude zdát banální, ale bylo by podnětné kouknout se hluboko pod pokličku i tak zkušeného autora jako jste vy a zjistit, jestli náhodou i dnes netrpí potížemi se základy psané tvorby. Ono mít nápady je snadné, leč adekvátně je přenést na papír (či do wordu) už taková legrace není. Co vy na to? 3) Jste spokojen s komercionalizovaným systémem dnešních nakladatelství a vydavatelství, které jsou s vidinou tučného zisku schopny vydat blábol kdejaké sezónní celebrity, zatímco kvalitní, ale nezavedené (a neprotekční) autory čeká při pokusech o vydání svých prvotin jen smůla a vystřízlivění ze svých spisovatelských snů? 4) A poslední otázka ze soudku politologicko- sociologického. Co říkáte o společenské a politické situaci v naší zemi? A jak vidíte globální vývoj planety v průběhu posledních let? Zdravím.
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:00)
ad 1) Přijetí mé politické knížky PPP bylo tak rozpačité, že jsem si na další politickou prózu nchal zajít chuť. On je vlastně dost politický i Hastrman, tedy ta jeho druhá část, ta, kterou čtenáři i kritici neradi, zato velebí tu první, nepolitickou. Ale možná se k beletrizování politiky někdy vrátím. Až budu mít zase pocit, že to má cenu. ad 2) Psaní MUSÍ dělat potíže! Floskulím se vyhýbám, scénám přitaženým za vlasy nikoli (pro vlasy mám slabost). Hrubky jsou každodenní realitou -- pokud se soustředíte na postavy, zápletku, napětí, výběr slov, kompozici, harmonizaci textu atd., jde pravopisná pozornost do kopru. Můžete si leda přát dobrého strážného anděla: redaktora. ad 3) Rozdělovat autory na protekční a neprotekční je nesmysl. Každý autor, pokud má dobrý text, se může prosadit. Druhá věc je, že se na tento dobrý text může brzy pozapomenout, protože ho překryje obrovské množství textů dalších vydávaných autorů. ad 4) S planetou si hlavu zas tolik nelámu. Já totiž nevím, jak ovlivnit, aby se točila podle mého. Tak ji nechávám točit se takhle, nic jiného mi ani nezbývá. A pokud jde o naši zemi -- není to zas až tak zlé, pokud se můj pohled neřídí tím, co se denně valí z médií. Mohlo by být o hodně líp a o hodně hůř.
OTÁZKA (3.4.2007 10:16) wu-lung
je pro vás v něčem přitažlivý anarchismus? pokud ano, v čem?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:02)
Dříve byl -- třeba odmítáním (pseudo)autorit. Ale teď už mi nic neříká. Koneckonců mi letos bude čtyřicet. To bych byl sakra zastydlý anarchista.
OTÁZKA (3.4.2007 9:02) Lenka
Děláte si před začátkem děje jakési schéma, aby všechno klaplo? Nebo to držíte v hlavě nebo jedete spontánně(to se mi zdá skoro nemožně)?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:04)
Já to schéma mám od začátku tak nějak mlhavě v hlavě. Opravdu pečlivé schéma jsem si připravil jen před první knihou. Ono to někdy funguje podivně, podprahově, podvědomě -- píšete některé scény, a vůbec nevíte proč. A teprve ke konci se vám to osvětlí: Aha, tak PROTO! Využívání práce podvědomí (nevědomí) je pro mé psaní velmi důležité. A zábavné -- často mě samotného překvapí.
OTÁZKA (4.4.2007 11:03) Jetřich Tyl
Dobrý den, zajímalo by mne, zda čtete knihy Lee Childa o Jacku Reacherovi - a jaký na ně máte názor. Mě přijdou víc, než pouhé thrillery, okouzluje mne nápad Reachera jako člověka bez majetku, bez dokladů, nedohledatelného a neovladatelného v dnešní prokádrované době. Děkuji.
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:05)
To bohužel ještě neznám. Ale zkusím!
OTÁZKA (4.4.2007 10:52) Míňa
Dobrý den, vaše povídka Pole a palisáda byla výborná. Nechtěl byste náhodou přepsat celé Pověsti české? Nemusím Jiráska, takže bych vám byla moc vděčná.
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:07)
Já bych na to chuť měl, ale musel by si to hodně dopředu objednat nakladatel, do šuplíku bych to nepsal už proto, že mám před sebou jiné projekty, některé zasmlouvané. Ale výběr českých pověstí a la Urban by mě myslím bavil.
OTÁZKA (3.4.2007 9:07) Petra
Líbí se mi provedení a forma vašich knih. Čí je to práce? Mají svůj styl. Proč je většině knih graficky (obsah nemyslím) tak nějak nudných?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:11)
To bude tím, že v nakl. Argo (kde pracuju jako redaktor) máme názor, že knížka může být krásný artefakt nejen svým obsahem, ale i podobou. Máme na to tady takového guru, jmenuje se Pavel Růt, má talent jako Pollock a stejnou míru nespolehlivosti :-). Sekat knížky podle mustru jako Baťa vcičky, to umí každý. Naši výtvarníci jim dávají to, co jim patří: pel exkluzivity. Pravda, jsou potom trochu dražší, ale není to nijak dramatické.
OTÁZKA (3.4.2007 9:06) Peter Pišťanek
Když se mi dostala do rukou Vaše kniha Sedmikostelí, řekl jsem si: "Ejhle, konečně důstojný nástupce Jana Křesadla!" Myslel jsem tím svého nejoblíbenějšího českého spisovatele, který zemřel před 12 lety. O svůj "objev" jsem se podělil s jeho synem Václavem, který je shodou okolností (nebo řekněme spíš řízením osudu) mým dobrým přítelem, a on mi po přečtení Vašich knih řekl něco v tom smyslu, že jeho otci by se Vaše psaní docela určitě líbilo. Je to pro Vás kompliment, nebo spíš ne? Znáte dílo Jana Křesadla a máte ho rád? A vůbec: jaké byly Vaše úplně první vzory a inspirace?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:17)
Díky, to mě moc těší. Já ale Křesadlovo dílo téměř neznám (nejsem bohemista), z českých autorů je pro mě nejinspirativnější Ladislav Fuks. To je však vysoká literatura. Mé první seznámení s psaním bylo triviálnější: komiksy, horory, dobrodružné příběhy pro mládež, dokoce i některá romantická dílka pro nenáročné čtenářky. Že se dá psát jinak, to jsem zjistil až na gymnáziu, když mi kamarád doporučil Kafku. Přečetl jsem povídky a Zámek, byl jsem u vytržení a v šoku. A vůbec jsem tomu divnému autorovi nerozuměl.
OTÁZKA (3.4.2007 9:17) Vašek Slunčík
Dobrý den pane Urbane, jsem Váš velký fanda. Četl jsem všechny Vaše knihy, shlédl divadelní hru a jsem rád, že stále udržujete vysokou kvalitu svých prací. Mám na Vás dva dotazy: 1) jak jste daleko na filmové adaptaci svých románů (Hastrman, Santiniho jazyk)? 2) neuvažujete v nakladatelství Argo o české vydání Murakamiho knih? České vydání Kafky na pobřeží od Odeonu mne zklamalo (sazba, ilustrace, vazba, úprava...) oproti třeba anglické verzi od nakladatelství Vintage. Navíc u nás spousta Murakamiho děl nevyšla. Děkuji.
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:24)
Díky moc, vy jste čtenář V.I.P.! :-) Filmový scénář Santiniho jazyka mi vzniká pod rukama, baví mě to, vidím to jako film a HODNĚ to měním (ale jak to skutečně dopadne, už bude záležet na jiných). Hastrman je stále zaseklý pod vodou - televizi vypršela práva a já zvažuju, jestli je tam nechat, nebo udat jinde, zájem myslím je. Pokud jde o Murakamiho, mám ho moc rád, a kdyby vycházel v Argu, plesal bych. Uvidíme.
OTÁZKA (3.4.2007 8:55) Knechtsbergr
Dobrý den, pane Urbane, jsem Váš čtenář od první knihy (Poslední tečky za rukopisy), mám všechna Vaše díla, s výjimkou Pamětí poslance parlamentu. To je jediná Vaše kniha, kterou jsem nikdy nečetl, protože se domnívám, že téma politiky a politiků je povýtce nízké a nedůstojné opravdového umělce, zejména takového, jako jste Vy, jehož díla snad mají jistou ambici nadčasovosti. Zajímá mě, jak Vás mohlo něco takového vůbec napadnout, vždyť mezi Hastrmanem a Stínem katedrály ta knížka svým tématem působí jako plivanec v číši šampaňského. Nazdal bych se toho od Viewegha nebo jiného konjunkturalisty, po kterém za pár desetiletí nikdo neštěkne, ale proč jste něco takového napsal Vy?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:26)
PPP je můj nezdárný flirt s politikou. Musel jsem to napsat, abych se zbavil frustrací z ní. Spálil jsem tedy parlament, a ejhle, pomohlo to (tedy aspoň mně -- teď už jsem úplně normální). :-)
OTÁZKA (4.4.2007 11:23) Ben
Dobrý den. Pracujete ještě v Argu? Pokud ano, tak na čem zrovna?
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:27)
Ano, jsem tady pořád. Rediguju fantasy-trilogii Jeho temné esence Philipa Pullmana, ten člověk má úžasné nápady. A taky - snažím se zasadit se o to, aby u nás vyšel poslední do češtiny nepřeložený Gombrowicz. Bude se to myslím jmenovat Posedlost.
OTÁZKA (3.4.2007 23:10) Jan
Vyjde znovu Michaela, už ji nikde nemají...
ODPOVĚĎ (4.4.2007 11:29)
Musím zjistit, jak se to s ní má. Dlouho se válela ve skladu, a najednou šup, už si říká o dotisk. Já tady té vydavatelské alchymii stále ještě nerozumím. Dotisk ale určitě bude.