Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Borneo - každý týden nový objev

Věda

  9:37
PRAHA - Třetí největší ostrov světa, Borneo, stále skrývá mnoho neznámých druhů zvířat i rostlin. Za poslední rok jich tam vědci odhalili více než pět desítek. Přírodní bohatství však ohrožuje pokračující kácení pralesů.

Borneo foto: Reprofoto

Světový fond na ochranu přírody (WWF) se včera pochlubil úspěchy, kterých pod jeho záštitou v posledních letech dosáhli vědci mapující faunu a flóru Srdce Bornea. Tato oblast, rozlohou třikrát překonávající celou Českou republiku, leží uprostřed ostrova a je pokryta deštnými pralesy. Podle údajů Stuarta Chapmana, mezinárodního koordinátora WWF pro výzkum v Srdci Bornea, objevili vědci na tomto území od loňského července do letošního září nejméně 52 nových druhů zvířat a rostlin. Byly mezi nimi i kuriozity, například had, který dokáže měnit barvu těla.

Na stopě masožravému savci
Velký zájem veřejnosti vzbudila na konci loňského roku také zpráva o pozorování podivného nočního dravce. Zrzavé zvíře, které zachytily objektivy automatických fotoaparátů, je o něco větší než kočka. Získat živý exemplář se doposud nepovedlo, a proto nelze s jistotou říci, zda jde o neznámý druh, nebo jen nezvykle zbarveného oviječe pruhovaného. Pokud by se však objev savce, navíc masožravého, potvrdil, šlo by o senzaci.

Ráj pro biology,
očistec pro ohrožená zvířata

Dvacet dva milionů hektarů tropického pralesa na ostrově Borneo vydalo za poslední roky stovky nových druhů zvířat a rostlin. Pokračující kácení lesů ale mnohé nově objevené druhy vystavuje riziku rychlého vyhubení.

Světový fond na ochranu přírody bije na poplach. V deštných pralesích v tzv. Srdci Bornea žije mnoho endemických druhů. Pokud člověk zničí jejich jediné útočiště, zmizí navždy.

Za poslední půlstoletí zmizelo 50 procent rozlohy bornejských pralesů.

Také další nálezy potvrzují postavení Bornea, zvaného též Kalimantan, jako jednoho ze světových středisek biodiverzity. Sumcovitá rybka s latinským názvem Glyptothorax exodon zaujme hrozivě vypadající čelistí. Její zuby vyčnívají, i když drží tlamu zavřenou.

Ještě větším unikátem je miniaturní ryba Paedocypris micromegethes. Protože kaprovitá rybka dorůstá délky necelých devět milimetrů, jde o druhého nejmenšího známého obratlovce. Předčí ji jen její příbuzný z nedalekého ostrova Sumatra, který je v dospělosti o milimetr kratší.

Žáby, ryby, hmyz
Výčet nových druhů, se kterými se vědci seznámili za poslední roky, takřka nebere konce. „V posledních deseti letech docházelo k objevům každý měsíc. Našli jsme 260 pro vědu neznámých druhů hmyzu, na padesát rostlin, sedm žab, šest ještěrů, třicet sladkovodních ryb, pět krabů, dva hady a ropuchu,“ vypočítal Mubariq Ahmad, ředitel WWF pro Indonésii. Celkem se mezi lety 1994 a 2004 objevilo nejméně 361 nových druhů, řekl Ahmad v rozhovoru pro agenturu AFP.

Nálezy nových rostlin a živočichů podtrhují potřebu chránit přírodu Bornea, především deštné pralesy. Ochranu oblasti však ztěžuje skutečnost, že je rozdělena mezi tři státy, Indonésii, Malajsii a Brunejský sultanát, a každý z nich má jiné plány na hospodářské využití. Ještě v polovině 80. let zabíraly lesy 75 procent území ostrova, dnes už to je jen polovina.

Ústup pralesů ohrožuje i budoucnost orangutanů, jednoho z našich nejbližších příbuzných. Výzkumníci australské farmaceutické firmy na ostrově narazili na rostliny, které mohou významně přispět k léčbě rakoviny a AIDS. S každým vykáceným stromem se ale šance na jejich využití snižuje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!