Čtvrtek 1. srpna 2024, svátek má Oskar
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šaty, které vykreslí křivky a odhalí kůži. Nevěsty nakupují v Izraeli

Čekstajl

  6:55
Svatba roku je za námi. Monika Babišová teď bude muset šupajdit na úřad měnit občanku, ačkoliv se jí jméno nemění. A my v Čekstajlu se můžeme popasovat s jejími svatebními šaty. Na stránkách tohoto deníku je to ošemetné – pochválit, nepochválit... Vyčkejte do konce.

Nevěsta bez oltáře. Na červený koberec vynesla loni Serena Williamsová róbu z dílny Galie Lahav. foto: ČTK

Nicméně, co Čekstajlu přijde podstatnější, než jestli róba seděla, nebo byla příliš okázalá a příliš bělostná na druhou veselku pro oba zúčastněné, je příběh šatů. Monika B. prozradila, že šlo o dílo izraelského módního domu a že si šaty vybrala na internetu.

Jestli je něco skutečným trendem svatebního módního světa, v němž se protočí ročně podle odhadů na tři miliardy dolarů, pak je to přesně tato story s klíčovými slovy Izrael a internet.

Nevěsta zvolila dlouhé bílé šaty s hlubokým dekoltem a závoj.

Je tomu asi osm let, co se právě svatebními šaty začali izraelští návrháři – do té doby zcela nepodstatní pro velký fashion svět – prosazovat. Našli totiž, jak se „odborně“ říká, tržní niku. Prostě díru v nabídce, kterou dokázali zašít.

Začali tvořit svatební toalety extrémně vykreslující křivky, odhalující často velkou plochu kůže nastávající mladé paní, pracují s průsvitnými látkami zdobenými komplikovanými výšivkami (na patřičných místech), záplavou krajky (zahalující i odhalující zároveň) a kaskádami perel.

Jasně, tyto romantické, odvážné kreace toho s tradicí neposkvrněné nevěsty odevzdávané budoucímu manželovi nemají mnoho společného, ale co má dnešní veselka společného s tradicemi obecně, že?

A protože Izrael zrovna není Mekka módy a ne každému se chce absolvovat cestu přes přísné imigrační úředníky, stal se internet pro „sexy nevěsty“ hlavním nákupním místem kreací z dílen z Tel Avivu a dalších izraelských měst. Nejznámější tamní značky, jako Berta Bridal nebo Mira Zwillinger, takto prodají až na 70 procent svých děl.

A co víc... tento „mediteránní“ styl, jak se v lesklých magazínech tvorba Izraelců a jimi inspirovaných Libanonců či Řeků nazývá, dokázal najít zákaznice i mimo oltáře. Poprvé začaly původně svatební šaty pronikat na červené koberce. Tak například na loňských Grammy se zjevila zpěvačka Beyoncé v obepínající a s průsvity nešetřící róbě z dílny Inbal Dror.

Vzpomínka na Vary. Festivalové šaty Jitky Čvančarové vyvolaly rozruch

Na jedné z oscarových party se loni rovněž ve svatebním zjevila Serena Williamsová. Její krajková róba odhalující břicho s vyzývavým dekoltem pocházela „z jehly“ další izraelské hvězdy svatební fashion – návrhářky jménem Galia Lahavová. Kreaci dcery ruských imigrantů oblékla na focení pro magazín People i Jennifer Lopezová. A podle přesvědčení Čekstajlu i Monika Babišová ve svůj den D. Její šaty by dle všeho měly být z kolekce Le Secret Royal. Pro pořádek a ukojení zvědavosti českých závistivců – ceny se pohybují mezi šesti až dvaceti tisíci dolary.

A to hodnocení? Čekstajl je dlouhodobě zastáncem střídmějších kreací. Ale ty by zase nenaplnily zadání „miliardářská“ svatba roku.

Autor:

Smrt je pro mě tajemstvím. Netroufla bych si říct, co se děje po smrti
Smrt je pro mě tajemstvím. Netroufla bych si říct, co se děje po smrti

Blanka Javorová, je eko-funebračka a spoluzakladatelka organizace Ke kořenům. Je přesvědčená, že nás smrt probouzí do života. Nejen o smrti jsme si...