Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

ESAB ve Vamberku vyrábí drát, který drží svět pohromadě. Už 85 let

Do výšky bezmála 830 metrů se vypíná v současné době nejvyšší mrakodrap světa. Pohromadě majestátní dubajskou stavbu, sahající až do oblak, drží spoje ESAB. foto: ESAB

Advertorial
Produkty z vambereckého závodu společnosti ESAB na první pohled neuvidíte. Přesto drží náš svět pohromadě. Lepeným autem by asi nechtěl jezdit nikdo z nás. Materiály vyrobené ve východních Čechách byly použité třeba i při stavbě impozantního mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji, svařuje se s nimi dokonce pod hladinou moře. A důležitou roli hrají také při svařování sudů, do kterých se stáčí třeba pivo.
  0:01 – ADVERTORIAL

Ve výrobní hale továrny ESAB ve Vamberku hučí stroje. Na obřích cívkách jsou navinuté materiály, které se po mnohonásobném opracování stávají důležitým pomocníkem svářečů na mnoha místech světa.

ADVERTORIAL

Přídavné svařovací materiály, které tady vznikají, samy o sobě nejsou vidět. Jsou součástí větších celků. Jsou určené pro další použití a finální výrobek je až na konci tohoto procesu. Cílí standardně na kvalitu a ta musí být kvůli přísnému požadavku zákazníků vždy TOP. Ať se jedná o malého zákazníka nebo jaderný průmysl – a že zde jsou opravdu hodně přísní.

„Navíc požadavky EU se stupňují, a tak už se nebavíme pouze o kvalitě vstupní suroviny, ale například i o jejím dopadu na životní prostředí. Velmi ostře se sleduje bezpečnost, a to v průběhu celého výrobního procesu. Je toho ale samozřejmě víc. Produkty z firmy ESAB tedy přímo neuvidíte, ale jsou vlastně všude,“ říká HR manažerka firmy Gabriela Tóthová.

85 let tradice i inovací

V minulém roce se ve firmě ESAB slavilo. Sešla se totiž dvě velká výročí a jedna pravidelná a oblíbená akce. Konkrétně 85. výročí založení výroby ve Vamberku, 30 let pod značkou ESAB a setkání s bývalými zaměstnanci. „Rozdělili jsme oslavy na dvě části. V září proběhla veřejná akce a v listopadu akce pouze pro zaměstnance. Naši zaměstnanci se stravují v závodní jídelně a my jsme jim připravili malé poděkování týdnem s vybranými českými specialitami, plně v režii společnosti,“ vzpomíná Gabriela Tóthová.

Šlo již o druhý ročník, první se konal před pěti lety. „Opět jsme zastavili stroje a hrdě pozvali veřejnost do hlavních výrobních závodů. Přišlo se podívat asi 1400 návštěvníků – hlavně rodinných příslušníků i bývalých zaměstnanců, kterým jsme nabídli i doprovodný kulturní program či drobné občerstvení,“ uvádí Tóthová. Skvělou atmosféru podpořilo fantastické počasí, příjemná živá hudba a skvělé jídlo.

Tradice s velkou budoucností

I letos si ESAB připomíná jedno důležité výročí. Přesně 120 let uplynulo od chvíle, kdy inženýr Oscar Kjellberg vyrobil první svařovací elektrodu na světě, a zásadním způsobem tak zlepšil kvalitu svarového kovu. Ve stejném roce ve švédském Göteborgu založil Elektriska Svetsnings-AktieBolaget, předchůdce dnešní společnosti ESAB.

Zakladatelé firmy by mohli být hrdí na to, jakou tradici vybudovali a kam nyní svařování kráčí jako obor samotný. Vamberecký tým dělá maximum pro úspěšné pokračování bohaté tradice. „Pokrok nezastavíte, děje se i v našem oboru. Možná vás překvapí, že se svařuje také hliníkem. A protože se Vamberk nezalekne žádné výzvy, podařil se nám neskutečný kousek, na který jsme patřičně hrdí. Naši experti dali hlavy dohromady, překonali porodní bolesti a v letošním roce jedeme ve zkušebním provozu výroby hliníkového svařovacího drátu,“ sděluje Tóthová s odkazem na jednu z posledních novinek.

Letos zase silnější

Rok 2023 byl pro ESAB zajímavý, náročný, plný očekávání, překvapení i změn. Je největší výrobní jednotkou skupiny ESAB CORPORATION a čelil různým krizím – zdravotním, ekonomickým, politickým. „Dokázali jsme je všechny překonat a zvládnout. Dokonce nabíráme nové zaměstnance, z čehož mám jako personalista velikou radost,“ dodává Tóthová. ESAB je tak v roce 2024 zase o něco silnější. Více informací o firmě naleznete zde.

Autor: