Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava

jen za 89 Kč/měsíc

Havlát dotáhl Chicago k výhře

10:33
NEW YORK - Český hokejista Martin Havlát režíroval v pátečním utkání NHL gólem a dvěma asistencemi vítězství Chicaga 3:2 v prodloužení nad New Jersey. Sedmadvacetiletý útočník v přesilové hře připravil úvodní gól zápasu, v prostřední části vyrovnal na 2:2 a v prodloužení nahrál obránci Brentu Seabrookovi, jenž v 64. minutě střelou od modré ukončil zápas. Mladoboleslavský rodák skóroval ve čtvrtém utkání v řadě, v posledních pěti zaznamenal po pěti gólech a asistencích.

Martin Havlát přijímá gratulace od spoluhráčů. foto: ČTK

"Hraje znamenitě celou sezonu," pochválil trenér Chicaga Joel Quenneville českého útočníka, který už vyrovnal své osobní maximum z ročníku 2003/04, ve kterém nasbíral 68 bodů za 31 branek a 37 přihrávek. "Má mimořádný cit pro hru a dnes se prosadil přesně načasovaným gólem proti nejlepší formaci New Jersey," dodal kouč Chicaga. Havlát se v produktivitě českých hráčů propracoval na druhé místo a v přímé konfrontaci s vedoucím Patrikem Eliášem snížil ztrátu na rozdíl devíti bodů.

Chicago zvítězilo nad New Jersey poprvé po více než deseti letech. Od 10. října 1998 zaznamenali Blackhawks v souboji s Devils osm proher v základní hrací době, dvě po nájezdech a dvě remízy.

V přímém souboji o postupové místo do play off uspěli hokejisté Edmontonu na ledě Anaheimu 5:3. K vítězství přispěl dvěma asistencemi útočník Aleš Hemský a gólem do prázdné branky pojistil výhru Oilers Aleš Kotalík, jenž skóroval ve třetím utkání v řadě. Edmonton se v tabulce Západní konference posunul na sedmou příčku s jednobodovým náskokem před Anaheimem, který se o osmou pozici dělí s Nashvillem.

Skvělé zákroky předváděl brankář New Yorku Islanders Joey MacDonald, který zastavil 42 střel Detroitu a připsal si první čisté konto v NHL. O vítězství nejslabšího celku soutěže 2:0 na ledě vedoucích Red Wings pak v prostřední části rozhodli Frans Nielsen a Josh Bailey.

"Neexistuje lepší věc než získat první shutout v aréně týmu, ve kterém jste působili," uvedl MacDonald, který v Detroitu v sezoně 2006/07 začal kariéru. Zároveň se stal prvním gólmanem Islanders od roku 1981, který dokázal "vynulovat" hráče Red Wings. "Byl to jeden z nejlepších brankářských výkonů, jaký jsem kdy viděl. Vyhrál nám zápas," ocenil MacDonalda spoluhráč Josh Bailey. "Měli jsme i štěstí. Dostali jsme se k několika šťastným dorážkám a oni trefili spoustu tyček," dodal obránce Bruno Gervais.

Ruský hokejista Alexandr Ovečkin je druhým hráčem ročníku se stovkou kanadských bodů. Hvězdný útočník Washingtonu zaznamenal v souboji s Tampou Bay dvě branky a stejný počet asistencí a přičinil se o vítězství 5:3.

Capitals přitom ztratili dvoubrankové vedení, které si vypracovali i díky dvěma gólům Nicklase Bäckströma. Hostující Lightning táhl zejména Martin St. Louis, jenž byl u všech tří gólů týmu a ve 43. minutě po jeho akci vyrovnal na 3:3 český útočník Václav Prospal. Dlouho se však hosté z nerozhodného skóre neradovali, neboť za 91 sekund se prosadil Brian Pothier.

Naději na postup do play off si nadále udržují hokejisté Buffala, kteří doma přehráli Toronto 5:3. V tabulce Východní konference se Sabres nacházejí osm zápasů před koncem základní části na desátém místě s pětibodovou ztrátou na osmý Montreal.

VÝSLEDKY:
Washington - Tampa Bay 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
Branky: 7. a 60. Ovečkin, 12. a 20. Bäckström, 45. Pothier - 16. St. Louis, 40. Stamkos, 43. Prospal. Střely na branku: 39:36. Diváci: 18.277.

Buffalo - Toronto 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)
Branky: 10. a 24. Connolly, 1. Hecht, 24. Paille (Špaček), 51. Gaustad - 37. Deveraux, 48. Stajan, 49. Kuljomin. Střely na branku: 24:36. Diváci: 18.620.

Detroit - NY Islanders 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 29. Nielsen, 36. Bailey. Střely na branku: 42:30. Diváci: 20.066.

Chicago - New Jersey 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 6. Versteeg (Havlát), 35. Havlát, 64. Seabrook (Havlát) - 8. Parise, 20. Martin. Střely na branku: 42:30. Diváci: 21.617.

Colorado - Vancouver 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky: 14. Galiardi - 34. H. Sedin, 41. D. Sedin, 45. Demitra, 58. Edler. Střely na branku: 23:34. Diváci: 16.177.

Anaheim - Edmonton 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
Branky: 6. a 21. Getzlaf, 44. Perry - 2. a 23. Penner (na druhou Hemský), 2. Pisani, 23. Brodziak, 60. Kotalík (Hemský). Střely na branku: 54:20. Diváci: 17.257.