Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie

jen za 89 Kč/měsíc

Bagnaia vyhrál závod MotoGP v Assenu. Ovládl třetí Velkou cenu v řadě

Japonec Ai Ogura se raduje z vítězství na Velké ceně Nizozemska v kategorii Moto2. foto: Reuters

Velkou cenu Nizozemska v kubatuře MotoGP vyhrál italský jezdec Francesco Bagnaia. Dvojnásobný mistr světa ovládl třetí závod za sebou, na okruhu v Assenu navázal na triumf ze sobotního sprintu.
  13:59aktualizováno  15:18

Bagnaia odstartoval z prvního místa a pro pátý úspěch v sezoně si dojel s náskokem 3,7 sekundy před lídrem šampionátu Jorgem Martínem. V průběžném pořadí na španělského soupeře snížil ztrátu na deset bodů.

Martín vybojoval druhé místo a počtvrté za sebou se umístil na stupních vítězů. Podařilo se mu to i přesto, že po trestu za příliš pomalou jízdu v kvalifikaci klesl na startu ze druhé na pátou příčku. Třetí v neděli dojel se sedmisekundovou ztrátou Ital Enea Bastianini.

V Moto2 vyhrál japonský jezdec Ai Ogura a posunul se na druhé místo průběžného pořadí mistrovství světa. Český závodník Filip Salač po těžkém pádu v pátečním tréninku v Assenu nestartoval.

Ogura si pro druhou výhru v sezoně dojel před dvojicí Španělů. Fermín Aldeguer na druhé pozici ztratil šest desetin, vedoucí jezdec průběžného pořadí Sergio García na třetí příčce zaostal o čtyři sekundy. Ogura na něj ztrácí 14 bodů.

Závod Moto3 vyhrál po dramatickém finiši Iván Ortolá. Devatenáctiletý Španěl v cílové rovince předjel Collina Veijera, kterého centimetry dělily od toho, aby se stal prvním domácím vítězem Velké ceny Nizozemska od roku 1989.

V čele šampionátu nejslabší kubatury je stále Kolumbijec David Alonso, který dojel pátý. Na druhé příčce je se ztrátou 39 bodů Veijer.

Velkou cenu Nizozemska během tří dnů navštívilo 192 554 fanoušků, což je v Assenu nejvíc od roku 1995.

Velká cena Nizozemska v Assenu

závod MS silničních motocyklů

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 33:45,971, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,012, 3. Muňoz -2,197, 4. Rueda (oba Šp./KTM) -2,430, 5. Alonso (Kol./CFMoto) -2,460, 6. Lunetta (It./Honda) -2,487.
Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. Alonso 154, 2. Veijer 115, 3. Holgado (Šp./GasGas) 111, 4. Ortolá 105, 5. Muňoz 76, 6. Jamanaka (Jap./KTM) 62.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Boscoscuro) 35:27,293, 2. Aldeguer -0,571, 3. García (oba Šp./Boscoscuro) -4,252, 4. Dixon (Brit./Kalex) -8,985, 5. Čantra (Thaj./Kalex) -9,949, 6. Arbolino (It./Kalex) -10,069.
Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. García 138, 2. Ogura 124, 3. Roberts (USA/Kalex) 115, 4. López (Šp./Boscoscuro) 87, 5. Aldeguer 83, 6. González (Šp./Kalex) 73, ...19. Salač (ČR/Kalex) 14.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 40:07,214, 2. Martín (Šp./Ducati) -3,676, 3. Bastianini (It./Ducati) -7,073, 4. M. Márquez (Šp./Ducati) -7,868, 5. Di Giannantonio (It./Ducati) -8,299, 6. Viňales (Šp./Aprilia) -8,258.
Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. Martín 200, 2. Bagnaia 190, 3. M. Márquez 149, 4. Bastianini 136, 5. Viňales 117, 6. Acosta (Šp./KTM) 101.