Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trussová se omluvila za své chyby. Konzervativce chce vést v příštích volbách

Britská premiérka Liz Trussová při rozhovoru s BBC (17. října 2022) foto: Profimedia.cz

Britská premiérka Liz Trussová se omluvila za své chyby, které ohrozily ekonomickou stabilitu Británie. V rozhovoru s BBC uvedla, že chtěla jednat tak, aby lidem pomohla zvládnout účty za energie. Její plány ale zašly příliš daleko, dodala. Britská média od pondělí informují, že až 100 konzervativních poslanců je připravených zvednout ruku pro odvolání Trussové.
  12:09aktualizováno  15:33

„Budoucnost Trussové na ostří nože“, „Liz na přístrojích“ nebo „Ponížená“ uvádějí úterní titulky britských deníků Financial Times, Daily Star a Daily Mirror.

Britská média poukazují na pondělní vystoupení nového ministra financí v Dolní sněmovně. Zatímco premiérka v tichosti seděla za jeho zády, Jeremy Hunt před poslanci probíral zrušení téměř všech plánovaných reforem takzvaného minirozpočtu, který měl přinést především rozsáhlé daňové škrty.

Nedůvěra voličů, vlastních poslanců a finančních trhů v její ekonomické kroky přinutila Trussovou postupně ustoupit od většiny svých plánů. Premiérka například řekla, že nebude dále bránit zvýšení daně z příjmů firem z 19 na 25 procent a že nebude usilovat o zrušení 45procentní daně pro lidi s příjmem nad 150 000 liber ročně (asi 354 000 korun měsíčně).

„Chci přijmout odpovědnost a říct: ‚Omlouvám se za chyby, které se staly‘,“ řekla Trussová BBC. Na dotaz, zda dovede konzervativce k příštím volbám, odpověděla kladně. Dodala, že ji zajímá především práce, kterou může vykonat pro lidi, a nikoli vnitrostranické spory.

Podle nepotvrzených zpráv až 100 poslanců Konzervativní strany požaduje odstoupení Trussové a svůj přání vyjádří v dopise předsedovi konzervativního Výboru 1922 Grahamovi Bradymu. Výbor 1922 je orgánem Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany.

Podle stranických pravidel nemůže premiér čelit hlasování o důvěře, dokud není rok ve funkci. V praxi by se však hlasování o důvěře pravděpodobně uskutečnilo, pokud by na Bradyho naléhal dostatečný počet poslanců.

Právě kvůli jednání s Bradym ohledně vnitrostranického vření se Trussová v pondělí nedostavila do parlamentu, když měla odpovídat na otázky týkající se vládní ekonomické politiky, za což sklidila ostrou kritikou od labouristické opozice.

Trussová se výzvám k rezignaci brání argumentem, že včas rozpoznala, že se svými plány zašla příliš daleko a příliš rychle, vyslyšela volání finančních trhů a veřejnosti, uvedla do funkce nového ministra financí a že se za své chyby omluvila.

V očích konzervativních poslanců nicméně Trussová ještě více otřásla důvěrou veřejnosti ve stranu a nahrála labouristické opozici, která je podle posledních průzkumů veřejného mínění jasným favoritem voleb, pokud by se konaly nyní.

Britská média tíhnoucí k levici, jako Daily Mirror nebo The Guardian, zase poukazují na politickou slabost, kterou Trussová projevila, když byla donucena zrušit plány, s nimiž vyhrála vnitrostranickou volbu nového premiéra.

Premiérku hodnotí pozitivně jen desetina Britů

Průzkum společnosti YouGov ukázal, že Trussovou za její politické výkony pozitivně hodnotí jen deset procent Britů. Za pět dní se konzervativní politička, která je ve funkci teprve šest týdnů, propadla o pět procentních bodů. Trussová je tak ještě méně populární než její skandály opředený předchůdce Boris Johnson, kterého kladně hodnotí 29 procent dotazovaných.

Téměř dvě třetiny respondentů mají na Trussovou „velmi špatný názor“, negativně ji hodnotí 80 procent respondentů. Desetina lidí v průzkumu na ni nemá vyhraněný názor.

Trussová podle průzkumu dobře nestojí ani mezi lidmi, kteří v posledních volbách v roce 2019 volili konzervativce, kladně ji ohodnotilo v průzkumu 20 procent z nich. Opačný názor vyjádřilo 70 procent dotazovaných sympatizantů strany.

Nového ministra financí Jeremyho Hunta hodnotí pozitivně 17 procent respondentů, Penny Mordauntovou, členku kabinetu zodpovědnou za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně, 21 procent a bývalého soupeře Trussové v boji o vedení strany a exministra financí Rishiho Sunaka 34 procent dotazovaných. Ve srovnání se všemi konzervativci je poměrně populární lídr opozičních labouristů Keir Starmer, kterého podporuje 41 procent dotazovaných.

Autoři: ,