Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin a Si Ťin-pching si notovali v Astaně. Jejich zájmy v regionu se ale kříží

Svět

  15:27aktualizováno  18:12
Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching se v hlavním městě Kazachstánu účastní dvoudenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), regionální organizace zahrnující devět členských států, z nichž mnohé mají napjaté vztahy se Západem. Podle Putina rusko-čínské vztahy procházejí nejlepším obdobím ve svých dějinách.

„Jsou založeny na principech rovnosti, vzájemné výhodnosti a respektu k suverenitě toho druhého,“ uvedl Putin ke vztahům mezi Moskvou a Pekingem. Podle něj od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 dále posílily. Uvedl také, že obě země jednají ve vlastním zájmu a že jejich spolupráce není zaměřena proti žádné jiné zemi.

Si vyjádřil potěšení, že se opět setkal se svým „starým přítelem“. „Tváří v tvář mezinárodní situaci a nestálosti světa“ vyjádřil naději, že obě země upevní vzájemné přátelství „pro další generace“. Středeční schůzka mezi Putinem a Siem na okraj summitu SCO se koná měsíc a půl po jejich posledním setkání v Číně.

Putin a Si se shodli, že jakékoliv jednání o míru na Ukrajině nemá bez účasti Ruska smysl. „V kontextu Ukrajiny byla zdůrazněna neperspektivnost jakýchkoliv formátů bez ruské účasti,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle mluvčího Kremlu zároveň není možné říct, že by Ukrajina byla hlavním tématem rozhovoru obou prezidentů.

Ukrajina minulý měsíc uspořádala ve Švýcarsku mírový summit, kterého se zúčastnilo přes 90 zemí. Rusko, které svého souseda vojensky napadlo, pozváno nebylo. Čína, která patří k nejbližším spojencům Moskvy, účast odmítla.

Odlišné zájmy v SCO

Členy SCO jsou Čína, Indie, Írán, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Pákistán a Tádžikistán. Organizace založená v roce 2001 je zamýšlena jako platforma pro spolupráci konkurující západním organizacím a má přispět k vytvoření multipolárního světa, po němž často volají vůdcové Ruska nebo Číny. Zvláštním cílem organizace je pak boj proti tomu, co Peking nazývá „třemi zly“ – proti separatismu, terorismu a extremismu.

Putin SCO označil za „jeden z klíčových pilířů multipolárního světového řádu“. Očekává se, že ve čtvrtek bude oznámeno rozšíření organizace o Bělorusko, jež je hlavním spojencem Ruska v jeho válce proti Ukrajině.

Čínský prezident do dějiště summitu dorazil už v úterý, zatímco Putin podle AFP přistál na letišti v Astaně ve středu za rozbřesku. Summitu se neúčastní indický premiér Naréndra Módí, který je ale příští týden očekáván v Rusku. Írán zastupuje dočasný prezident, neboť ten dosavadní, Ebráhím Raísí, v květnu zahynul při nehodě vrtulníku. Rostoucí význam organizace ale dokresluje skutečnost, že v Astaně nebude chybět ani generální tajemník OSN António Guterres.

Summitu se zúčastní i zástupci 14 partnerských zemí, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či představitelů některých arabských zemí. Na okraj summitu se očekává řada bilaterálních schůzek, například mezi Putinem a Siem a Putinem a Erdoganem. Turecký prezident se přitom opakovaně nabídl jako zprostředkovatel při ukončení konfliktu na Ukrajině.

Dvoustranné jednání mezi ruským a čínským prezidentem je plánováno na středu, čas ale nebyl upřesněn. Jednali spolu přitom už v polovině května, kdy Putin v Číně usiloval o větší podporu pro svou válku na Ukrajině, připomínán AFP.

Mezi členy SCO však existují i rozepře. Jestliže Putin a čínský prezident chtějí společně čelit Západu, zůstávají soupeři ohledně hospodářských plánů, zejména ve Střední Asii, což je region bohatý na energetické suroviny a zároveň klíčová oblast pro přepravu zboží mezi Asií a Evropou. Region Střední Asie v čele s Kazachstánem je také zásadním článkem rozsáhlého čínského infrastrukturního projektu Nové hedvábné stezky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!