Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

EK varovala Polsko ve sporu o těžbu v dole Turów, v případě nerespektování rozhodnutí hrozí zemi vysoké pokuty

Polský hnědouhelný důl Turów. foto: Zbyněk Petráček, Lidové noviny

Brusel - Evropská komise vyzvala Polsko, aby se podřídilo pátečnímu rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie a dodržovalo dočasný zákaz těžby v uhelném dole Turów. Soudní dvůr EU v pátek vyhověl české žádosti o vydání předběžného opatření; zákaz těžby bude podle soudu platit až do vynesení konečného rozsudku v tomto sporu.
  16:49

Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v dole Turów, jak žádalo Česko. Zákaz bude platit až do rozhodnutí sporu

Polská vláda dala podle agentury DPA již dříve najevo, že nařízení nehodlá uposlechnout. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátečním prohlášení uvedl, že s povrchovým dolem Turów je spojeno čtyři až sedm procent produkce elektrické energie v zemi. „Polská vláda nepodnikne žádné kroky, které by měly dopady na energetickou bezpečnost Polska,“ prohlásil Morawiecki.

Hnědouhlený polský důl Turów
Polský hnědouhelný důl Turów.

Pokud by polské úřady verdikt soudu nerespektovaly, může soud na žádost Evropské komise vyměřit zemi vysoké pokuty. „Komise bude monitorovat dodržování opatření, které bylo vydáno,“ uvedl výkonný orgán Evropské unie.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu Turów, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Česká strana Polsko obvinila, že porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí.

Poláci svolávají kvůli Turówu na úterý další blokádu přechodu v Hrádku nad Nisou

Podle Soudního dvora EU byla žádost Prahy o preventivní zastavení těžby oprávněná, neboť nelze předem vyloučit, že Polsko pravidla o ochraně životního prostředí skutečně porušuje. Je také „dostatečně pravděpodobné, že pokračování těžby hnědého uhlí v dole Turów až do vyhlášení konečného rozsudku by mohlo mít negativní dopad na hladinu podzemních vod nacházejících se na českém území“, konstatoval soud. Varšava tato tvrzení odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu do roku 2044.

„Stále hlubší zasahování orgánů Evropské unie do kompetence polských úřadů zavání kolonialismem a je nepřijatelné,“ reagoval polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Podotkl také, že z uzavření dolu Turów by mělo prospěch Německo.

Autor: