Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU vyšle do Libanonu dalších 7000 vojáků

Svět

  10:51
BRUSEL - Země EU se včera dohodly, že posílí mezinárodní kontingent stabilizačních sil v jižním Libanonu (UNIFIL) o dalších asi 7000 vojáků. Země EU tak utvoří většinu z 15 tisíc plánovaných mezinárodních jednotek. Stejné množství zajistí Libanon.

Vojáci v Libanonu. foto: DAVID FURST AFP

Připravenost přispět vyjádřila i Česká republika, ale konkrétní podobu zapojení slíbila až po sestavení nové vlády. OSN upřesnila mandát mise a podle všeho evropské partnery uspokojila.

Po mimořádném zasedání s ministry zahraničí zemí EU šéf OSN Kofi Annan ocenil, že unijní síly budou s již vyslanými vojáky do Libanonu tvořit většinu z plánovaného kontingentu o síle 15.000 mužů. Poznamenal, že mandát UNIFIL umožní, aby mise byla "silná, věrohodná a robustní". Vyjádřil naději, že se slíbení vojáci rozmístí u izraelské hranice co nejrychleji.

Finské předsednictví EU usoudilo, že veškeré síly UNIFIL by měly být na místě do dvou až tří měsíců. Poznamenalo, že po vyslání všech posil k již působícím silám v Libanonu bude mít tamní evropský kontingent až 9000 příslušníků, jak očekávala OSN.

Nejvíce vojáků slíbila Itálie a Francie
Z Annanova vystoupení vyplynulo, že Česko má dost času na plnohodnotný příspěvek do UNIFIL. Síly se totiž budou rozmísťovat postupně a budou se průběžně střídat, řekl po jednání první náměstek šéfa české diplomacie Jaroslav Bašta. Praha by podle něj mohla vyslat například 50 až 100 vojáků.

Po Itálii s až 3000 slíbenými vojáky a Francii (2000 mužů) se dnes Španělsko stalo třetím nejvyšším přispěvatelem do UNIFIL. Slíbilo prý vyslat kolem 1000 mužů, zatímco některé ostatní státy stovky vojáků, nově například 300 Polsko, které má však již v UNIFIL 200 mužů, a Belgie (400). Finové potvrdili, že společně s dalšími skandinávskými zeměmi vyšlou prapor, který bude mít až 800 vojáků.

Vojáky vysílají i muslimské země
Šéf světové organizace sdělil, že po dohodě s Francií a Itálií bude misi OSN v Libanonu velet do února 2007 Paříž a poté Řím. Spojeným národům se podle Annana zavázaly také muslimské země jako Malajsie, Indonésie a Bangladéš. Nyní o tom jedná s Tureckem.

Paříž očekává vyslání jednotek také od Ruska a Číny. Německo slíbilo přispět hlídkovacími vojenskými plavidly u libanonských břehů, stejně jako Británie, ta navíc nejspíš i letadly.

Izrael dnes vzkázal, že odvolá letecké a lodní embargo proti Libanonu, jakmile budou jeho hranici strážit před útoky Hizballáhu mezinárodní mírové síly a libanonští vojáci, kterých má být také 15.000, jak stanovila rezoluce OSN.

Francouzský prezident Jacques Chirac usoudil, že sil OSN by nakonec nemuselo být 15.000, protože tak relativně malé území jako jih Libanonu může podle něj střežit i menší mezinárodní kontingent.

Na jih Libanonu dnes dorazilo 170 francouzských vojáků. Francie tak již posílila v posledním období o asi 220 mužů UNIFIL, ve kterém dosud působilo necelých 2000 příslušníků armád desítky zemí včetně 200 Francouzů. Jiný stát zatím misi OSN po přijetí nové rezoluce OSN v terénu neposílil. V příštích měsících chce Francie vyslat zbylých slíbených 1600 mužů.

Autoři: ,