Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženy si stříhají vlasy a pálí hidžáby. Protesty v Íránu mají první oběti

Svět

  14:50aktualizováno  15:08
V patnácti íránských městech včetně Teheránu se v noci na středu konaly protesty za ženská práva, proti policejnímu násilí i konzervativnímu islámskému režimu. Nepokoje vyvolala smrt mladé ženy, kterou zatkla policie za to, že porušila nařízení o povinném hidžábu. Podle stanice BBC při nich od sobotního začátku zemřelo už nejméně šest lidí.

Nepokoje rozpoutala zpráva o úmrtí dvaadvacetileté ženy, kterou zatkla mravností policie, protože porušila zákon, který ženám nařizuje nosit hidžáb. Mahsá Amíníová zemřela po třídenním kómatu. Policie tvrdí, že na infarkt.

Rodina zesnulé nicméně tvrdí, že byla zdravá. Jordánská vysoká komisařka OSN pro lidská práva uvedla, že existují zprávy, podle kterých policie ženinou hlavou udeřila o jedno ze svých vozidel a praštila ji do hlavy obuškem.

Reportéři stanic BBC a Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda na Twitteru sdíleli záběry masových protestů, kde si jedna žena stříhá vlasy na náměstí jihoíránského Kermánu, zatímco dav kolem ní skanduje „smrt diktátorovi“. Ve městě Sárí na severu Íránu ženy tancovaly kolem ohně, ve kterém pálily své šátky.

Na sítích se šíří i další videa žen, které si stříhají vlasy. A nově i záběry lidí, kteří lezou na budovy a strhávají potrét ajatolláha Alího Chameneího. Íránský ministr pro informace a komunikační technologie ve středu oznámil, že přístup k internetu v zemi může být „z bezpečnostních důvodů omezen“.

Íránci v Teheránu protestují proti vládě poté, co v policejní vazbě zemřela mladá Mahsá Amíníová. (19. září 2022)

Ministr se později ohradil, že byl citován nesprávně. „V uplynulých dnech byla v platnosti nějaká místní dočasná omezení. Vše už ale bylo vyřešeno a komunikační síť nyní nemá žádné problémy ani s kvalitou, ani s rychlostí,“ řekl ministr podle Reuters íránské studentské zpravodajské agentuře.

Třiaosmdesátiletý ajatolláh k Íráncům promluvil v televizním projevu. Před veřejností tak vystoupil podruhé od chvíle, kdy se objevily zprávy, že mu selhává zdraví. Ve svém pětapadesátiminutovém projevu se však vyhnul tématu protestů, které Íránem zmítají poslední čtyři dny.

Jak se mají ženy oblékat, diktují íránské zákony od Íránské islámské revoluce v roce 1979. Ženy si na veřejnosti musejí zakrývat vlasy a na zbytku těla nosit splývavý oděv. Na dodržování pravidel dohlíží mravnostní policie, která má právo ženu na ulici zastavit a posoudit, zda příliš neodhaluje vlasy, tvar své postavy nebo zda na sobě nemá příliš make-upu.

Trestem může být pokuta, pobyt ve vězení i bičování. Íránky se proti restrikcím vzbouřily už v roce 2014, kdy začaly na sociálních sítích sdílet videa, na nichž nařízeními veřejně opovrhovaly. Už léta se odpor proti povinným hidžábům projevuje i takzvanými Bílými středami, kdy si ženy na protest oblékají bílou nebo si svůj šátek zcela sundají.

Autoři: ,

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...