Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jaruzelski půjde před soud

Svět

  8:05
VARŠAVA/PRAHA - Čtyřiaosmdesátiletý bývalý polský komunistický prezident Wojciech Jaruzelski se bude před soudem zodpovídat z vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981. Spolu s ním stane před soudem devět dalších pučistů, kteří se na přípravě a provedení výjimečného stavu s Jaruzelským podíleli.

Generál Jaruzelski, poslední vůdce komunistického Polska foto: Reprofoto

Je mezi nimi tehdejší ministr vnitra Czeslaw Kiszczak a bývalý první sekretář komunistické strany Stanislaw Kania. Oni a další obvinění, členové tehdejší Rady státu, odsouhlasili v noci z 12. na 13. prosince 1981 dokument, kterým se formálně výjimečný stav vyhlašoval.

„Naším cílem je naplnit povinnost, kterou máme vůči národu a polskému státu, vůči všem, kteří v době výjimečného stavu zažili nespravedlnosti a ponížení,“ řekl včera před novináři Andrzej Drogon z Institutu paměti národa, který Jaruzelského a jeho pomahače zažaloval.

Komunističtí představitelé, kteří provedli puč, jsou formálně obžalováni ze „zločinů komunismu“, za něž jim hrozí až osm let vězení. Další tři roky pak za porušení tehdejší ústavy. Včera Jaruzelski na žalobu nereagoval. Ale v květnu 2006, když se poprvé objevily informace o přípravě obžaloby za výjimečný stav, se stavěl generál a poslední prezident komunistického Polska k obvinění klidně.

„Doufám, že nezávislý soud dokáže posoudit bolestnou pravdu,“ řekl tehdy podle agentury PAP Jaruzelski. „Pokud dojde k procesu, bude to morální soud nad lidmi v uniformách i bez uniforem, nad miliony lidí, kteří podpořili výjimečný stav,“ řekl generál, který dodal, že si stále myslí, že vyhlášení výjimečného stavu „polský stát posílilo“.

Hrozil Kreml?
Výjimečný stav znamenal ukončení legální existence odborového hnutí Solidarita, které se s několika miliony lidí stalo největším prodemokratickým hnutím ve východní Evropě před pádem totality. Jaruzelski, který tehdy prakticky převzal nejvyšší pravomoci ve státě, poslal do ulic polských měst tanky a vojáci a policie bez formálního obvinění pozatýkali a uvěznili desítky tisíc opozičních aktivistů.

Mezi tehdy zatčenými představiteli Solidarity byl jak nositel Nobelovy ceny a pozdější prezident Lech Walesa, tak dnešní hlava státu Lech Kaczynski a jeho bratr Jaroslaw, který je v současnosti polským premiérem.

Jaruzelski ve svých knihách, rozhovorech a dalších veřejných vystoupeních dodnes tvrdí, že vyhlášení výjimečného stavu si vynutil Sovětský svaz. Podle generála byl Kreml v opačném případě připraven k intervenci do Polska, podobné vpádu do Československa v srpnu 1968. Generálova slova však dosavadní výzkumy v sovětských ani polských archivech zatím nevyvrátily, ani nepotvrdily.

„Hlavním důvodem vyhlášení výjimečného stavu byla síla Solidarity, která byla označena za nejnebezpečnější vnitřní problém,“ uvedl ale včera před novináři prokurátor Piotr Pate. „Nejde nám o trest, ale o vinu,“ dodala k procesu s Jaruzelským a dalšími komunisty pracovnice Institutu paměti národa Ewa Kojová.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...