Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kam se to ti Poláci se..., řekl ruský letový dispečer ve Smolensku

Svět

  11:44
VARŠAVA - To ráno 10. dubna loňského roku panovalo na kontrolní věži vojenského letiště ve Smolensku všechno jiné, jen ne pohoda. Na letišti ležela jarní mlha a přistávání letadel v takovém počasí bylo na ostří nože.

Ruští vyšetřovatelé na místě havárie (snímek z 11. dubna 2010) foto: ČTK

Včera zveřejněný záznam hovorů na kontrolní věži, který se polským orgánům podařilo získat, jak nepřímo přiznal ministr vnitra Jerzy Miller, "pololegálně", ukazuje, že na věži byla "hustá atmosféra". Velkou část rozhovorů nelze proto kvůli tvrdým vulgarismům v seriózních sdělovacích prostředcích zveřejnit, protože podstatná část z nich by musela být vytečkovaná.

"Kam se to sem, do pr..., ti Poláci ser..," nechal se slyšel šéf letového provozu na smolenské věži Pavel Plusnin, když se dozvěděl, že se blíží polský speciál s prezidentem Lechem Kaczynským na palubě.

Čtěte také:


Krátce předtím totiž jen se štěstím přistál polský Jak 40 s novinářským doprovodem a ruský nákladní iljušin poslala řídicí věž raději na záložní letiště. Jak včera uvedla polská vyšetřovací komise, "ruští letečtí dispečeři byli na hranici psychického zhroucení".

Ve stresu se podle polských vyšetřovatelů dopustili chyb, třeba nevarovali posádku polského vládního speciálu, že na přistání jde mimo vytyčený přistávací koridor. Poláci však nemají záznam všech rozhovorů. Klíčový hovor věže s Moskvou, zda Kaczynského nechat přistát, se uskutečnil přes mobil. Záznam telefonátu Rusové Varšavě nepředali.

Rodina tvrdí, že prezidenta zavraždila Moskva

Rodina prezidenta Lecha Kaczynského obviňuje z jeho smrti ruské vedení a tvrdí, že důvodů domnívat se, že šlo o atentát, přibývá. Částečnou vinu ruské strany na tragédii u Smolensku potvrzují i závěry vyšetřování polské vlády.

I po téměř roce vyšetřování, zveřejnění obsahu černých skříněk i závěrů ruské letecké komise si to myslí každý čtvrtý Polák. Stále více jsou o tom přesvědčeni i nejbližší pozůstalí Lecha Kaczynského, a to včetně jeho bratra, šéfa polské opozice Jaroslawa Kaczynského.

Mezistátní letecký výbor (MAK) minulou středu zveřejnil zprávu, z jejíchž závěrů vyplynulo, že za zřícení polského letounu mohou chyby pilotů, vystavených psychickému nátlaku nadřízených. Ruští vyšetřovatelé v ní také tvrdí, že kontroloři na smolenském letišti za neštěstí nejsou odpovědní.

Polská vláda však zprávu MAK, která jim za nehodu připsala celou vinu, odmítla akceptovat. Včera proto zveřejnila polská vyšetřovací komise pod vedením ministra vnitra Jerzyho Millera závěry svého vyšetřování, podle nich naopak řídicí věž letiště ve Smolensku "udělala ve stresu mnoho chyb" a posádce letounu neposkytla "dostatečnou podporu". Současně ale vládní komise uvedla, že není jisté, že by chyby Rusů byly příčinou havárie.

MAK kvůli protestům Poláků zveřejnil v noci na dnešek přepis rádiové a telefonické komunikace řídících dispečerů smolenského letiště s posádkou letadla. Z dokumentace vyplývá, že zhruba hodinu před tragédií obdržela posádka od ruských dispečerů informaci o špatném počasí na smolenském letišti Severnyj. Mezi věží a letounem se hovořilo o variantě záložních letišť pro přistání v Minsku nebo v Moskvě a o tom, že letoun bude muset změnit letovou hladinu. Když takový pokyn přišel, posádka už nereagovala.

Autor: