Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Merkelová - Putin: Hlavně plyn

Svět

  8:16
TOMSK/PRAHA - Možná, že ztratí pár slov o Íránu a jeho jaderné programu, ale o to na rusko-německém summitu opravdu nejde. Symbolizuje to už samo místo včera započatého setkání německé kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se koná až v sibiřském Tomsku.

Německá kancléřka Angela Merkelová při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. foto: AFP

Právě Sibiř je totiž tím, co vhání krev do žil německo-ruských vztahů. Tou krví je sibiřská ropa a zemní plyn, jež dělají z Moskvy a Berlína partnery, kteří jeden na druhém stále více závisí.

„Budeme mluvit o otázkách energií a mezinárodního obchodu,“ uvedla Merkelová pro ruský deník Izvestija a až potom jmenovala íránský problém a otázky jaderné energie.

„Merkelová chce německo-ruské partnerství rozvíjet, i když ne Schröderovou cestou bratříčkování se,“ napsal německý list Die Welt. Frankfurter Allgemeine konstatoval, že v jedné věci je Merkelové cesta stejná, jako když za Putinem vyrážel dnešní zaměstnanec Gazpromu, předchozím povoláním německý kancléř Gerhard Schröder.

„Top manažeři, kteří dříve vždy doprovázeli na cestách Schrödera, se ve středu vydali na dvoudenní německoruské ekonomické rozhovory do sibiřského Tomsku už s Merkelovou,“ napsal deník.

Motivy nelze zjednodušit na klišé, že Německo je závislé na dodávkách ruského plynu. Spolková republika dováží z Ruska jen čtyřicet procent své spotřeby zemního plynu. Podobná je „závislost“ Německa na ruské ropě.

To, co obě země a jejich klíčové firmy spojuje, je zájem na plynu a ropě společně vydělat. Děje se to už dnes. Jak je vidět na statistikách, německé koncerny bohatnou na poptávce po německém zboží, který vyvolal ekonomický boom v Rusku. Boom způsobený zvýšením poptávky a prudkým růstem cen po ruské ropě a zemním plynu. Vzájemný obchod dosáhl loni výše 39 miliard eur, což je o čtvrtinu víc než rok předtím.

Na žádných jiných trzích nerostl německý export tak rychle, loni o patnáct procent.
Německo je na prvním místě ruského vývozu, podobně jako Rusko v případě německého exportu.

Už teď ukusují německé energetické koncerny část zisků z vývozu plynu a ropy do Evropy. A chtěly by víc. Jedním z bodů jednání Merkelové je zájem koncernu BASF o nová ruská naleziště. Dalším projektem je známý „Schröderův“ německoruský plynovod Baltem. Němečtí bankéři se zajímají o vstup do ruského finančního sektoru, německé firmy chtějí v Rusku investovat dvě miliardy eur.

Ropa a plyn do Číny
Ale i Rusové, fungující zatím jako vývozci surovin, mají své zájmy. Rusko, v čele s Gazpromem, chce naopak investovat v západní Evropě, ale naráží na překážky. A hrozí. Nejnověji včera Putin. „Navzdory vysoké poptávce po energetických zdrojích se setkáváme s výmluvami, které nás omezují,“ řekl Putin těsně před příjezdem Merkelové a podobně jako nedávno vedení Gazpromu uvedl, že Rusko může místo do Evropy vyvážet svoje energetické suroviny do Asie.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!