Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pompézní schůzka diktátorů. Putin uzavřel s Kimem novou dohodu, jde hlavně o zbraně

Dohodu o komplexním strategickém partnerství na summitu v severokorejské metropoli Pchjongjangu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. (19. června 2024) foto: AP

Silnici lemují nadšené davy lidí. Někteří drží květiny, jiní transparenty s podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina. Koridorem projíždí kolona motorek a aut i s ruskou delegací. Severokorejci v čele se svým vůdcem Kim Čong-unem a jejich ruští hosté zažili velkolepé dva dny, z nichž mimo jiné vzešla dohoda o komplexním strategickém partnerství Moskvy s Pchjongjangem.
  18:49

Podle agentury Interfax středeční jednání mezi Putinem a Kimem trvalo asi dvě hodiny. Hodinu a půl spolu hovořili za účasti delegací, další půlhodinu jen mezi čtyřma očima. Jednací stůl byl vyzdoben květinami v barvách ruské vlajky. Šlo o velkou událost, jelikož ruský prezident přijel na první návštěvu Severní Koreje (KLDR) za posledních 24 let.

„Velký dojem dělají změny metropole KLDR za poslední roky. Zanechávají dojem přeměny ve vzhledu Pchjongjangu od mé předchozí návštěvy v roce 2000,“ zalichotil Putin Kimovi na úvod jednání, z něhož vzešla nová dohoda mezi oběma státy.

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

Zahraničněpolitický poradce ruské hlavy státu Jurij Ušakov ji uvedl slovy, že nahradí předchozí smlouvy z let 1961, 2000 a 2001. Aktualizace prý byla nutná i kvůli změně geopolitické situace ve světě a stále se rozvíjejícím vztahům mezi Moskvou a Pchjongjangem.

„Byla to pro svět ukázka síly a jednoty navzdory různým krizím, kterým oba státy čelí,“ popsal pro zpravodajský web al-Džazíra Rob McBride, zpravodaj z Asie.

Granáty a rakety pro Putina

Samotný Putin po konci jednání konstatoval, že nová dohoda má obranný charakter a obsahuje slib „vzájemné pomoci“, pokud bude jedna ze zemí napadena. Zároveň připustil, že Rusko na základě nového paktu nevylučuje ani vojensko-technologickou spolupráci s KLDR.

Už dříve přitom Putin ocenil Severní Koreu za její podporu Ruska v jeho vojenské agresi na Ukrajině, kde Rusové podle Pchjongjangu bojují i proti „imperialistické hegemonistické politice Spojených států a jejich satelitů“.

Ukrajina: jak být nepostradatelný. Putin nechce Kyjev jako trofej, ale jako základnu

Severokorejská podpora podle Jihokorejců, kteří jsou od roku 1953 se svými sousedy fakticky stále ve válečném stavu (jejich tři roky trvající konflikt skončil jen příměřím namísto podpisu mírové smlouvy – pozn. red.), přitom nespočívá pouze ve vlídných slovech. Poté, co v září loňského roku Kim dorazil za Putinem do Vladivostoku, obchodní výměna mezi oběma státy, na které je uvalena celá řada mezinárodních sankcí, prudce vzrostla.

Do Ruska mají z KLDR mířit kontejnery plné munice, hlavně dělostřeleckých granátů. Dle jihokorejského ministerstva obrany jich Rusko obdrželo už pět milionů a navíc i desítky raket. Náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell minulý týden prohlásil, že tyto dodávky mají „významný dopad na situaci na bojišti“.

Na oplátku prý Rusko do KLDR posílá také vojenský materiál – střely země-vzduch, obrněná vozidla či různé součástky – ale i potraviny. Tato spolupráce by se nyní měla ještě prohloubit.

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

KLDR coby ideální partner

Američané se spojenci mají podle agentury Reuters obavy, že Rusové nyní začnou ve větší míře dostávat balistické rakety a Severní Koreji naopak pomůžou s jejími raketovými a jadernými programy, které má zakázané na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Moskva je přitom stálým členem Rady s právem veta.

„Ve válce proti Ukrajině, která trvá už déle než dva roky, hledá Rusko intenzivně dodavatele zbraní, přičemž Severní Korea se ukázala ideálním partnerem,“ píše například britská stanice BBC s tím, že mnohé severokorejské zbrojní systémy navíc vycházejí ze sovětských modelů, což je pro Moskvu zásadní výhoda. Připomíná také, že obě země již čelí tolika sankcím ze strany mezinárodního společenství, že jen stěží lze vymyslet další, které by je zabolely.

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

V jakých oblastech by vzájemná spolupráce mezi Ruskem a KLDR mohla dále vzkvétat, pak dle analytiků naznačilo i složení ruské delegace. S Putinem přicestovali vicepremiér Denis Manturov a Alexandr Novak, ministři zahraničí a obrany Sergej Lavrov a Andrej Belousov, již zmiňovaný prezidentův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov a prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Nechyběli ani ministři zdravotnictví a dopravy Michail Muraško a Roman Starovojt, či šéfové železnic a vesmírné agentury Roskosmos Oleg Belozerov a Jurij Borisov, píše list Kommersant.

Z Pchjongjangu ve středu Putinova delegace zamířila pro změnu do Hanoje. To značně pobouřilo Spojené státy, protože Washington je jedním z předních obchodních partnerů Hanoje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!