Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Až se za ten luxus stydím.‘ Lyžařský areál Bukovel se stal úkrytem bohatších Ukrajinců

Svět

  10:21
Od propuknutí války má ukrajinské lyžařské středisko Bukovel, ležící daleko od ruského bombardování, zvláštní klientelu. Pobývají zde movití Ukrajinci, jejichž města se proměnila v bojiště, a hledají zde své místo v boji proti ruské invazi. Lanovky nejsou v provozu, z reproduktorů se ozývají nařízení o nočním zákazu vycházení a zástupci hotelů se denně setkávají na krizové schůzce.

Byla to kouzelná sezona, napadlo dost sněhu, svítilo slunce a vládla atmosféra nikdy nekončících večírků. Na lanovkách, na diskotékách a ve vířivkách se ale mluvilo jen o jednom, o riziku války a invaze ruských vojsk.

V Bukovelu, vyhlášeném lyžařském středisku v ukrajinských Karpatech, tomu ale letos v zimě nikdo moc nevěřil.

Diana, které je 24 let, pracuje na recepci hotelu Hvoya, jednoho z asi sta místních honosných hotelů. Ve středu 23. února si šla po práci zajezdit na snowboardu, sjezdovky tu jsou vždy otevřené a osvětlené až do půlnoci. 

Druhý den za svítání do hotelové haly vtrhl dav, zavládla panika, kufry se otevíraly a zavíraly, lidé se strkali, házeli ve spěchu klíče od pokojů na recepční pult a ze všech telefonů se ozývala jediná zpráva: začala válka.

Vzápětí bylo všech 250 pokojů prázdných. Stejně dopadlo i parkoviště, ulice a všechny ostatní hotely. Všude zavládlo hluboké ticho. Zaměstnanci hotelu ověřovali rezervace, které mizely jedna po druhé, a tak nakonec sami usedli do sedaček v lobby a plakali, s pohádkovým výhledem na zasněžené hory.

Luxusní lyžařské středisko Bukovel na Ukrajině (15. ledna 2022)

Za pár dní už je ale všechno jinak, auta značek Porsche a BMW tu stojí v kolonách. Ti, kteří utekli, se zase rychle vracejí. O víkendu 5. března zde stálo 5000 aut, většina z nich s kyjevskou poznávací značkou. 

Jak tyto lidi označit? Turisté? Uprchlíci? „Možná vysídlení,“ navrhuje mladá dvojice realitních agentů. Doteď byli v Bukovelu lyžovat jen jednou, raději jezdili do Rakouska nebo do Francie. Na myšlenku přijet právě sem je přivedli přátelé a už tu potkali i další známé z Kyjeva. 

„Ti opravdu hodně bohatí už jsou dávno daleko a já sama sebe nevidím v uprchlickém táboře v Polsku,“ říká žena pro francouzský deník Le Monde.

Nezavřeme, slibují hotely hostům

Diana na recepci hotelu ujišťuje hosta, že nezavřou, a snaží se o uklidňující tón. Zároveň telefonuje se svým manželem, který je lékařem u ostřelovaného Charkova. Vypráví jí o 11 znásilněných ženách, z nichž jen pět přežilo. „Máme štěstí,“ říká Diana, ale dodává, že se za to stydí.

Příběh Bukovelu je odrazem části ukrajinských dějin. Před rokem 2000 to byla všemi zapomenutá hornatá oblast posetá pár stromy, kam jednou za týden přijela pojízdná prodejna. 

V sovětských dobách to býval lovecký revír komunistické elity. V roce 2003 se ale místo začalo měnit ve středisko po vzoru těch západních, vzniklo zde 75 kilometrů sjezdovek a tři umělá jezera. Investorem je význačný ukrajinský oligarcha. Zdá se, že všichni vědí, který to je, ale nikdo se neodvažuje říct jeho jméno: Oleksandr Ševčenko.

Padesátiletý podnikatel a aktivista pochází z Ivanofrankivské oblasti, v níž leží právě i Bukovel, a v roce 2019 dokonce kandidoval v prezidentských volbách. Získal však jen 0,57 procenta hlasů.

Lanovky nejsou v provozu, z reproduktorů se ozývají pokyny a nařízení o nočním zákazu vycházení a zákazu pití alkoholu. V některých hotelech sice zůstaly otevřené bazény a sauny, ale stejně zejí prázdnotou. Jít tam by bylo „protivlastenecké“, míní jedna žena a míří do lékárny, kde doufá, že dostane prášky na uklidnění. O den dříve byly vyprodané.

V resortu se denně koná krizová schůze

Od začátku války se zástupci velkých hotelů každé ráno setkávají na společné krizové schůzce. Místní hotely poslaly finanční prostředky ministerstvu obrany, „větší než některé evropské země“, říká jeden z hoteliérů. I v Bukovelu se podle něj zvedla „vlna patriotismu“ a do kulturního střediska se chodí hlásit dobrovolníci. 

„Šok z prvních tří dnů už opadl. Teď ale bude potřeba tyto lidi nějak zaměstnat, zejména ty, kteří jsou zvyklí být neustále v jednom kole,“ dodává hoteliér a uznává, že vlastně neví, co jim dát za práci.

Stejně jako v jiných obcích v týlu fronty je výroba maskovacích sítí jednou z prvních spuštěných dílen. V Buce v ní pracuje pět nebo šest žen, včetně jedné úspěšné finanční poradkyně, která nemůže přestat plakat. „Chtěla bych se přidat k ozbrojené obraně. Cítím se tak zbytečná. Prosím,“ říká 59letá žena.

Mezi ubytovanými je i mnoho úspěšných podnikatelů a manažerů. Dmytryj Borodin vedl v Charkově továrnu na výrobu nafukovacích člunů Grand Inflatable Boats. Většina e-mailů, které dostává, je povzbudivých. Na dotaz partnerů, jak mohou pomoci, ale neví, co odpovědět. Najdou se i tací, kteří se ptají, kdy se zase továrna otevře. 

„Mám dojem, že někteří nás stále ještě nepochopili,“ říká Borodin. Sklad materiálu kosmetické firmy jeho ženy Valentyny je vybombardovaný, o stavu své továrny nemá žádné zprávy.

Přátelé z Ruska se neozývají

Borodin spontánně začal mluvit rusky, jak je na to zvyklý z podnikání v Charkově, silně spjatém s Moskvou. Po chvíli se ale zařekl, že už bude mluvit jen ukrajinsky, i když občas udělá chybu. 

Většina přátel páru je z Ruska, teď se ale neozývají. „Velmi slušně a klidně jsme se ptali, jak se mají. Teď už pro ně ale neexistujeme, jako bychom byli mrtví,“ a to je to nejhorší, myslí si Valentyna.

Ve vedlejším pokoji bydlí specialista na uhlovodíky. Sice se prý cítí provinile, když jde ven na snídani, ale Ukrajině podle svých slov pomáhá tím, že nadále pracuje a na daních odvádí 2 000 dolarů (44 600 korun) měsíčně. „Tím, že dál podnikám, jsem své zemi nejužitečnější. Jestli se mi bude dařit i nadále.“

Turistické informační centrum v Bukovelu má nové využití, zřídili tu pobočku pro platbu dobrovolných příspěvků na obranu státu. Přijímají všechny platební karty a před dveřmi se tvoří fronta.

Třicetiletá Ulla, redaktorka webu Headway Media, by se ještě před pár dny popsala jako „pacifistka, kosmopolitní, a rozhodně ne nacionalistka“. Přátelé jí nabídli azyl v Berlíně a v Barceloně. „Nechci odejít. poprvé v životě jsem hrdá na to, že jsem Ukrajinka,“ říká Ulla.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...