Pátek 28. června 2024, svátek má Lubomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Severokorejský atlet přeskočil třímetrový ostnatý plot a utekl do Jižní Koreje. Nezastavili ho vojáci ani miny

Svět

  17:33
Pchjongjang - Severokorejský atlet podle zahraničních médií dokázal projít skrze demilitarizovanou zónu na jižní stranu. Povedlo se mu to zřejmě díky tomu, že přeskočil třímetrový ostnatý plot. Jihokorejské úřady, které mladého muže téměř okamžitě zadržely, ho prý donutily, aby jim předvedl své skokanské umění pro doložení svého tvrzení.

Korejská demilitarizovaná zóna. foto: Reuters

Že by lidé prchali z totalitní Severní Koreje přes demilitarizovanou zónu, není zcela běžné. Jedná se totiž oboustranně o velmi pečlivě střežené území. Muž, kterému mohlo podle místních médií být něco přes dvacet let, měl údajně překonat tuto zónu přes tři metry vysoký ostnatý drát. K tomu mu údajně pomohla jeho atletická průprava.

Soul zmařil pokusy hackerů z KLDR napadnout vývojáře vakcíny proti koronaviru

Podle médií je zázrak, že se dokázal vyhnout senzorům i samotných hlídkám v okolí plotu. I proto byl pohraničníkům na jižní straně podezřelý, uvádí server Sky News. Přesto byl muž zaznamenán termokamerou už druhého listopadu, načež jihokorejská armáda vyslala na místo pátrací četu. Muže ale našla až druhý den zhruba kilometr uvnitř svého území.

Podle agentury Reuters nyní Jihokorejci zkoumají, jak je možné, že se muž přes demilitarizovanou zónu, která na délku měří zhruba 250 kilometrů a na šířku asi čtyři kilometry, dostal. Pásmo je totiž velmi přísně hlídané a mimo jiné také hustě podminované. Senzory, které muže měly zachytit, podle místních médií nefungovaly správně. Příslušníci armády při kontrole zjistili, že v přístrojích nebyly dotažené šrouby. Muž podle vyšetřovatelů žádné dráty nepřestřihl, ani jinak nepoškodil.

V KLDR mučí a znásilňují zadržené ve vazbách. ‚Musíte je praštit, abyste dostali přiznání,‘ líčí expolicista

Pohraničníci mladého utečence zatkli a vyslýchali. Donutili ho údajně dokonce předvést několik gymnastických kousků, aby ověřili pravdivost jeho tvrzení. Vyšetřovatelé podle místních médií nakonec uznali, že má muž skutečně atletické nadání.

Snaha o útěk z KLDR není ničím výjimečným. Úspěšně se ale překonat severokorejské hranice podařilo od roku 1948 zhruba 32 000 lidí. Obvykle lidé ze Severní Koreji prchají přes hranici s Čínou, nikoliv přes velmi tvrdě střeženou demilitarizovanou zónu.

Zhruba pětadvacetiletý atlet, jehož jméno média zatím nezveřejnila, mohl podle vyšetřovatelů nejprve velmi náročně vyšplhat na kovový sloup, který spojuje ostnaté dráty, a následně seskočit na druhou stranu. Když ho pohraničníci dopadli, nebyl ozbrojen a opakovaně tvrdil, že se jen snaží uprchnout před brutálním režimem v KLDR.

Jak uvádí server The Times, pro utečence je často problém se někam zařadit. Mají totiž problém s tím, že jejich schopnosti, které získali v totalitním režimu, jsou často zastaralé. Není tak výjimkou, že lidé, kterým se podaří dostat pryč z KLDR, mohou trpět depresemi a tíhnout k alkoholismu. Jižní Korea se přitom takovým lidem snaží vycházet vstříc a učí je například, jak nakládat s penězi.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!