Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenské deníky dnes vyšly 'vybílené'

Svět

  9:15
BRATISLAVA - Většina hlavních slovenských deníků dnes na titulních stranách protestovala proti vládnímu návrhu tiskového zákona. Listy zveřejnily namísto zpravodajství celostránkový protest proti kontroverzní předloze, kterou nyní projednává a má schválit parlament. Všechny protestující deníky otiskly černě orámovaný text "7 hříchů tiskového zákona".

Slovenské deníky vyšly s "vybílenou" titulní stranou. foto: medialne.sk

Podobně místní deníky protestovaly proti vládě v 90. letech, kdy kritizovaly návrh tehdejší vlády Vladimíra Mečiara na zvýšení daně z přidané hodnoty u novin a časopisů. Mečiarova strana je i v současné vládní koalici, ale bývalý premiér nezastává vládní funkci.

Sedem hriechov zákona:

  • 1. Dáva právo na odpoveď aj pri pravdivej informácii.
  • 2. Dáva právo aj na opravu informácií, ktoré nikomu neublížili.
  • 3. Umožňuje dvojitú sankciu, vydavateľ má povinnosť uverejniť opravu i odpoveď.
  • 4. Vydavateľ je zodpovedný aj za odpovede, ktoré porušujú zákon a dobré mravy, čo môže vyvolať reťaz žiadostí o odpoveď.
  • 5. Právo na odpoveď majú aj štátne a verejné orgány, čo vytvára možnosť zneužitia.
  • 6. Redakcia nesmie reagovať na odpoveď, čo je protiústavné.
  • 7. Vydavateľ nemôže odpoveď odmietnuť, inak mu hrozí peňažný trest až 150-tisíc korún.
Zdroj: medialne.sk


Chystaný zákon "vytváří nesmyslně široký prostor pro právo na opravu a odpověď. Tím hrubě zasahuje do redakční práce, porušuje demokratické zásady, práva občanů a svobodu tisku," tvrdí vydavatelé. Upozorňují, že návrh zákona dává právo na odpověď i při pravdivé informaci, nebo že vydavatel bude například povinen zveřejnit opravu i odpověď dotčené osoby.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a opozice kromě jiného požadovaly, aby se sloučilo navrhované právo na opravu s právem na odpověď, aby dotčené osoby mohly reagovat na nepravdivé skutečnosti, které o nich média případně zveřejní. Opozice také chce, aby novináři neměli povinnost chránit svůj zdroj, který je o to požádá, ale jen právo. Vládní koalice v minulých týdnech částečně kritikům ustoupila a návrh mírně
upravila. Podle opozice však změny nejsou dostatečné.

Poslanci dvou menších vládních formací, Slovenské národní strany (SNS) a Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS), dnes připustili, že koalice sporný text ještě upraví. Podle zákonodárce LS-HZDS Jána Kovarčíka budou se změnami spokojeni i vydavatelé. K tomu se však zatím nevyjádřila hlavní vládní sociálnědemokratická strana Směr-SD premiéra Roberta Fica, který ústupky v právu na odpověď dosud odmítal.

Spor kolem tiskového zákona poškozuje Bratislavu v očích jejích evropských partnerů. Opozice totiž podmiňuje odvoláním návrhu zákona nebo jeho zásadní změnou svou podporu při ratifikaci nové reformní smlouvy Evropské unie. Vládní koalice přitom nemá v parlamentu potřebnou ústavní většinu, aby lisabonskou smlouvu o reformě EU sama prosadila.Podobnou kritiku již dříve vyjádřily zahraniční organizace a místní opozice.
Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...