Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko zaminovalo okolí ukrajinských přístavů. Ohrožují civilní lodě, míní USA

Ukrajinští záchranáři a hasiči pracují na místě zničené budovy po ruském útoku v Oděse. (20. července 2023) foto: AP

Rusko by mohlo zintenzivnit své útoky na infrastrukturu, která slouží pro přepravu ukrajinského obilí z černomořských přístavů, a zahrnout do těchto úderů civilní lodě, které tuto přepravu uskutečňují. Uvedl to Bílý dům, podle něhož Moskva u ukrajinských přístavů rovněž položila nové námořní miny. Ukrajina zvažuje novou trasu obilného koridoru, která by mohla vést přes teritoriální vody států NATO.
  13:56

„Domníváme se, že Rusko se snaží o ospravedlnění útoků na civilní lodě v Černém moři. Vinu za tyto útoky se pak bude snažit svalit na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Adam Hodge. Poukázal při tom na prohlášení Kremlu, podle kterého bude Rusko považovat lodě mířící do ukrajinských černomořských přístavů za potenciální dopravce vojenského nákladu.

„Zaznamenali jsme, že Rusko zaútočilo 18. a 19. července raketami a drony na přístav sloužící k vývozu ukrajinského obilí v Oděse, což vedlo k zničení zemědělské infrastruktury a 60 tisíc tun obilí,“ dodal Hodge. Kreml o těchto objektech tvrdí, že v nich Ukrajina připravovala „teroristické útoky“.

Rusko ve středu ohlásilo, že od půlnoci na čtvrtek přistoupí ke zredukování humanitárního koridoru v Černém moři. „Lodě plující do ukrajinských přístavů budeme považovat za možné dopravce zbraní a země, pod jejichž vlajkou tyto lodě plují, jako zapojené do konfliktu na straně Kyjeva,“ vzkázalo ruské ministerstvo obrany.

Nové miny u ukrajinských přístavů

Server News.ru uvádí, že ruská obrana už 14. července vydala varování, že „cesta do ukrajinských přístavů není spolehlivá“. „Velení Černomořské flotily vydalo varování námořníkům o přítomnosti minového nebezpečí na námořní cestě v severozápadní části Černého moře,“ uvedla.

Ve středu ráno pak ruský rezort obrany uvedl, že „trasa z Oděsy do Istanbulu je nebezpečná“. „Hlídková loď Sergej Kotov z Černomořské flotily, plnící úkoly v jihozápadní části Černého moře, 180 km severovýchodně od Bosporu objevila unášenou ukrajinskou minu,“ uvedlo ministerstvo a publikovalo video, na kterém vrtulník Ka-27 na minu střílí.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit. Bílý dům ve středu nicméně uvedl, že je to Rusko, kdo v posledních dnech umístil mnoho nových min do blízkosti ukrajinských přístavů a ohrožuje tím lodě v oblasti.

Vývoz přes teritoriální vody států NATO?

Moskva tento týden uvedla, že nepřistoupí na prodloužení dohod o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře, protože podle ní není naplňována část dohod týkající se exportu ruských komodit a hnojiv. Dohody pomohly dojednat loni v létě OSN a Turecko a platily po řadě prodloužení jeden rok.

Podle analytika Sala Mercogliana z americké Campbellovy univerzity je hrozba, že se Rusko rozhodne zaútočit na lodě směřující na Ukrajinu nebo z ní, reálná. „Poté by mohlo dojít k plnohodnotné obchodní válce mezi Ukrajinou a Ruskem zaměřené na lodě převážně neutrálních zemí třetího světa, které plují s potravinami, palivem,“ řekl webu USNI News.

Podle Mercogliana existuje možnost, že by obchodní lodě mohl chránit ozbrojený doprovod, ale je otázkou, kdo by ho poskytoval. Turecko uzavřelo Bosporskou úžinu, aby do Černého moře nemohly vplout žádné válečné lodě z jiných než černomořských oblastí.

„Ozbrojený doprovod by mohlo poskytnout Turecko, Rumunsko nebo Bulharsko. NATO by mohlo poskytnout podporu na pobřeží nebo vyslat své lidi na palubu obchodních lodí,“ uvedl Mercogliano, podle něhož je ale otázkou, jak moc se chtějí jednotlivé země zapojit.

„USA právě nasadily torpédoborec a stíhačky na ochranu obchodních lodí vyplouvajících z Hormuzského průlivu před íránskými útoky. Přesto se zdá, že totéž neuděláme pro lodě v Černém moři,“ dodal.

Na Ukrajině se vyprodukuje až deset procent světové produkce obilí. Jeho vývoz je zásadní pro mnoho zemí v Africe a na Blízkém východě, které jsou ohroženy nedostatkem potravin.

Ukrajinský ambasador v Turecku Vasyl Bondar ve středu uvedl, že „možná ani nepoužijeme trasu dohodnutou v rámci obilní dohody, ale budeme obilí přepravovat přes teritoriální vody Rumunska a Bulharska,“ řekl podle listu Ukrajinska pravda. „Samozřejmě je tu ale stále hrozba Ruska, že zaútočí na přístavní infrastrukturu či lodě převážející obilí,“ dodal.

V minulých dnech se jako možných alternativních trasách pro ukrajinské obilí hovořilo také o dopravě po řece Dunaji.

Podle ruského politologa Ivana Preobraženského neprodloužení dohody rozhněvá tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, neboť „hlavním příjemcem dohody o dodávkách obilí je on sám a jemu blízké společnosti, které obilí přeprodávají do afrických a arabských zemí a také do EU“.

„Erdogan Putina za neprodloužení dohody tvrdě potrestá. Možná mu způsobí nové vojenské problémy. Možná udeří na Náhorní Karabach rukama Ázerbájdžánu. Nebo zastaví tranzit ruského plynu do Evropy, případně zastaví pašování součástek pro zbraně a dalšího nedovoleného zboží do Ruska,“ napsal Preobraženskij na Telegramu.

Autor:

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...