Čtvrtek 29. srpna 2024, svátek má Evelína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

Donald Trump byl postřelen do ucha na předvolebním mítinku v Pensylvánii. (14. července 2024) foto: AP

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se dopustila vážného bezpečnostního selhání. Někteří pravicoví komentátoři a politici si ale berou na mušku pouze ženskou část Trumpových ochránců, která se podle nich k takovému úkolu nehodí. Konzervativci rovněž kritizují diverzitu v oblasti národní bezpečnosti.
  21:27

„V tajné službě by neměly být žádné ženy. Mají to být ti nejlepší a žádný z těch nejlepších v této práci není žena,“ napsal na sociální síti X pravicový komentátor Matt Walsh a přidal video, na kterém trojice agentek krátce po atentátu odvádí Trumpa do přistaveného auta.

„Absolutní ponížení pro tuhle bandu agentek tajné služby. Rozmanitá tajná služba dělá americké prezidenty méně bezpečnými,“ přisadil si další komentátor Benny Johnson.

Ačkoli Trumpa v den atentátu střežila převážně mužská skupina agentů, kritici z řad konzervativců se zaměřili právě na trojici žen mezi nimi. Agentkám mají za zlé jejich reakce i malou váhu či vzrůst.

Podle listu The New York Times přitom dosud neexistuje důkaz o tom, že by reakce některé z nich přispěla k narušení bezpečnosti.

„Feministky ve filmech versus feministky v realitě,“ napsal Walsh v dalším příspěvku k tématu, jenž doplnil o kompilaci fotografií hrdinky akčního snímku Wonder Woman a jedné ze zasahujících agentek.

Tajná služba čelí nařčení, že útoku na předvolebním mítinku v Pensylvánii, při kterém Trump utrpěl střelné zranění ucha, nedokázala zabránit. Úder si vyžádal život jednoho z diváků a dva vážně zraněné.

Trumpova ochranka podle některých reagovala pomalu. Krátce po atentátu se také ukázalo, že útočníka, který na exprezidenta střílel z domu nedaleko pódia, při šplhání na střechu natočili účastníci akce. Ti na podezřelého muže upozornili policii minutu předtím, než zahájil střelbu.

„Takhle to dopadá, když nevyberete do týmu ty nejlepší hráče“

K dehonestaci žen v ochrance se přidal i podnikatel Elon Musk. Mimo jiné prohlásil, že jsou „příliš malé“ na to, aby mohly exprezidenta zakrýt. Uvedl také, že má pochybnosti o tom, jestli se do týmu dostaly „na základě svých zásluh“, čímž naznačil, že je agentura přijala jen kvůli jejich pohlaví.

„Takhle to dopadá, když nevyberete do týmu ty nejlepší hráče,“ řekl republikánský kongresman Tim Burchett z Tennessee.

Rovněž kritizoval šéfku Tajné služby Kimberly Cheatleovou. Ta se zavázala zajistit, aby do konce desetiletí tvořily 30 procent zaměstnanců organizace ženy. V současnosti tvoří necelou čtvrtinu personálu.

Někteří konzervativci podle NYT tvrdí, že politika podporující rozmanitost při přijímání zaměstnanců, je ze své podstaty nespravedlivá a destruktivní – a to zejména v organizacích, jako je například armáda.

Tajná služba na kritiku nereagovala. Už dříve uvedla, že má na všechny zaměstnance stejné nároky, ať už jde o fyzičku či schopnosti.

„Bylo to nepřijatelné a už se to nesmí opakovat. Byla to situace, kterou jako agent tajné služby nechce nikdo ve své kariéře zažít. Odpovědnost jde za mnou. Zasadím se o vyšetření události a také o to, aby se nic podobného neopakovalo,“ řekla stanici ABC Cheatleová, která post zastává od roku 2022 a je druhou ženou v této funkci.

Sám Trump se ke kritickému narativu nepřidal. Tajné službě den po atentátu poděkoval za „rychlou reakci“. Magazín Financial Times (FT) nicméně podotýká, že když v pondělí dorazil na republikánský sjezd v Milwaukee, doprovázel ho tucet agentů – všichni muži.

„Lidé jsou vůči sexismu otupělí“

Aktivisté, kteří se zasazují o větší začlenění žen do oblasti národní bezpečnosti, se podle FT obávají, kam podobná rétorika povede. „Lidé se cítí bezpečněji v počtu. Čím více lidí jako Tim Burchett říká očividně misogynní a sexistické věci, tím více lidí bude mít pocit, že jim to projde,“ řekla Gina Bennettová, která strávila 34 let u Ústřední zpravodajské služby (CIA).

„Myslím si, že to vede k tomu, že sexismus, rasismus a misogynie jsou nadále přijatelné, protože lidé jsou vůči nim otupělí,“ dodala.

Bezpečnostní analytička Lauren Bean Buittaová vidí kritiku jako dvojí metr. „Když tajná služba řešila skandály mužských agentů, jako obstarávání prostitutek v Kolumbii nebo řízení pod vlivem alkoholu u Bílého domu, reakce byla jiná,“ konstatovala.

„Někteří se chytají fyzických rysů žen. Někdo mi bude muset ukázat anatomický důkaz, že to, že mám dělohu, mě činí méně schopnou identifikovat hrozbu a neutralizovat ji,“ uvedla Bean Buittaová, která založila organizaci Girl Security zasazující se o rozmanitost v bezpečnostních složkách.

„Po staletí jsme se setkávali s kritickými událostmi, při nichž byli ve vedení muži. A nikdy se neřešilo, že by to kvůli svému pohlaví neměli dělat,“ řekla NYT Kym Cravenová, šéfka Národní asociace žen v oblasti prosazování práva. „Nepřísluší mi posuzovat, jestli je zapotřebí provést změny, zda došlo k chybám. Ale diskuse kolem toho, že když je někdo žena, neměl by vést agenturu, by se v dnešní době vůbec neměla vést,“ dodala.


Autor: