Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zaútočí jako v Rusku, bojí se USA. Odhalili migranty z Asie napojené na IS

Migranti se snaží dostat přes plot střežící hranici Mexika a USA. (7. června 2024) foto: ČTK

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států identifikovalo více než 400 migrantů, kteří se do země dostali prostřednictvím pašeráckých sítí spojovaných s teroristickou skupinou Islámský stát (IS). Protože tito migranti pocházejí ze zemí Střední Asie, objevily se obavy, zda nemohou v USA uskutečnit stejný teroristický útok jako v březnu v Rusku.
  18:34

Podle stanice NBC News, která o případu referovala jako první, bezpečnostní složky více než 150 podezřelých migrantů zatkly. Místo pobytu více než padesáti dalších zůstává neznámé, imigrační úřady je hodlají zadržet, až je objeví.

„Skutečnost, že místo pobytu těchto lidí je neznámé, je docela alarmující,“ uvedl bývalý šéf protiteroristického oddělení FBI Christopher O’Leary. Podle něj se úřady pravděpodobně snaží zatýkat lidi, kteří mohou představovat hrozbu pro národní bezpečnost, i když neexistuje žádný důkaz, že plánují útok.

Američtí činitelé uvedli, že nikdo z podezřelých nebyl vyhodnocen jako terorista. Jeden z nich NBC News řekl, že lidé napojení na IS působí jako převaděči, které obyvatelé Střední Asie využívají. Není jisté, zda pašování lidí přímo financuje aktivity IS nebo zda si jeho členové touto aktivitou jen pokoušejí přilepšit.

Podle stanice Hlas Ameriky obavy z teroristického útoku vzrostly na začátku června po zatčení osmi mužů z Tádžikistánu. Do USA vstoupili z Mexika, někteří z nich se vydali na cestu už před rokem.

Prvotní prověrky u těchto nových příchozích se zprvu zdály v pořádku, americké orgány však následně objevily informace naznačující možné vazby na IS. Někteří z nich ve své soukromé komunikaci i v příspěvcích na sociálních platformách vyjadřovali extremistické postoje.

„Neuniklo nám, že lidé, kteří v tom divadle zabili více než 150 Rusů, pocházeli ze stejné části světa,“ řekl k zadržení Tádžiků náměstek ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zpravodajství a analýzy Ken Wainstein. Narážel na březnový útok na moskevskou koncertní halu, k němuž se přihlásila afghánská odnož Islámského státu, IS-Chorásán.

24. března 2024

IS-Chorásán rekrutuje řadu svých členů z převážně muslimských republik, kde místní extremisté mají zkušenosti s bojem s autoritářskými vládami. USA nyní detailně prověřují jedince z těchto postsovětských republik, kromě Tádžikistánu je to i Kyrgyzstán, Kazachstán a Uzbekistán.

Republikáni: Může za to Biden

Podle stanice CNN americké orgány začaly s prověřováním po incidentu z loňského léta, kdy se skupina Uzbeků dostala přes hranice díky zprostředkovateli právě s vazbami na IS. „Myslím, že incident s uzbeckými občany loni v létě naznačil, že obyvatelé Střední Asie jsou potenciálně znepokojivou skupinou, vzhledem k tomu, co nyní víme o globální síti IS,“ řekl CNN jeden vysoce postavený činitel.

Podle některých republikánů jsou případy důkazem nefunkční imigrační politiky demokratického prezidenta Joea Bidena. „Není doslova nikdo, koho by prezident Biden poslal pryč. Včetně nelegálních cizinců z problematických zemí, které do země pašují sítě spojené s IS,“ prohlásil Mark Green z výboru Sněmovny reprezentantů pro domácí bezpečnost.

Nelegální migrace je jedním z klíčových témat nadcházejících prezidentských voleb. Bidenův soupeř, exprezident Donald Trump, během svého působení v úřadu proslul tvrdým postojem k migrantům i islamistům.

Hlas Ameriky si nicméně všímá, že Trump v posledních letech zmírnil svou protimuslimskou rétoriku a skoro přestal mluvil o „islámském terorismu“. Podle stanice je to dílem proto, že terorismus už není na předním místě hrozeb pro běžné Američany. Zároveň chce Trump hlasy muslimů, kteří jsou nespokojeni s postojem Bidena k válce v Pásmu Gazy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!