Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volební finiš v rozpolcené Americe. ‚Trump je pevnou hrází proti populistické politice‘

Svět

  5:00
WASHINGTON (od našeho zpravodaje) - Těsně před úterními volbami do Kongresu zažívají republikáni mírný vzestup preferencí. Podle průzkumů je jedním z nejsilnějších motivů volební účasti osobnost Donalda Trumpa. V očích konzervativců záruka prosperity a tradičních hodnot.

Blíží se den D. Volby do Kongresu čekají USA už 6. listopadu. Na snímku obě strany barikády – příznivci i odpůrci současného prezidenta v New Yorku. foto: ČTK

Debra Manteyová nemůže v posledních dvou letech sledovat televizi. Na většině kanálů totiž kritizují a zesměšňují Donalda Trumpa, prezidenta, kterého ona miluje.

Manteyová vedla Trumpovu kampaň ve státě Michigan, který se roce 2016 ukázal být klíčovým pro konečný Trumpův triumf. „Dívám se na televizi Fox, protože všude jinde našeho prezidenta nerespektují a často ho vulgárně urážejí,“ říká Manteyová.

Opozice burcuje k ‚výprasku‘ Trumpa, dobrovolníci v ulicích vyzývají k volbě demokratů

Stanice Fox otevřeně podporuje republikány, a je tak trnem v oku mnoha liberálů, kteří tuto televizi považují za médium konspiračních teorií a lží.

Manteyová, která žije a pracuje v městečku Saginaw v centrální části Michiganu, s nelibostí především vnímá takzvané late night shows na konkurenčních stanicích, kde si komici z Trumpa neustále utahují a „vyzdvihují“ jeho nemorálnost a ignoranci.

Ještě na konci léta řada expertů usuzovala, že dosavadní průběh Trumpova prezidentství, doprovázeného nespočtem skandálů, povede v nadcházejících volbách do Kongresu k drtivému vítězství opozičních demokratů. Podle posledních průzkumů už to ale tak jisté není.

Voliče mobilizují demokraté i republikání

Faktem je, že demokratičtí voliči proslulí svým nezájmem o takzvané midterms (volby v polovině prezidentského mandátu) tentokrát zřejmě volit přijdou. Mnozí se stali poprvé v životě dobrovolníky a pracují pro kampaně demokratických kandidátů. V městečku Saginaw ale podobný zápal panuje mezi věrnými příznivci Donalda Trumpa.

Kancelář Trumpovy kampaně tu má nový vývěsní štít: Trump 2020. V tomto roce bude totiž prezident usilovat o další čtyřletý mandát. Zdejší dobrovolníci ale nabízejí i jiné slogany. Populární je ten následující: „Jobs or mobs!“ (Pracovní místa, nebo lůza!).

Rada Trumpových voličů má za to, že demokratická opozice je zuřivým davem, který se pokouší Trumpa „odstranit“. Prezidentovi podporovatelé s obavami sledují politický vzestup liberálů, jako je Alexandria Ocasiová-Cortezová, která je na cestě stát se nejmladší ženou kdy zvolenou do amerického Kongresu.

Obama se vložil do předvolební kampaně. ‚Republikáni se jen snaží vyvolávat strach,‘ řekl

Tato teprve 28letá politička hispánského původu, která podle Trumpových příznivců zastává čistě socialistické postoje, mimo jiné požaduje zákaz střelných zbraní, zdravotní pojištění pro všechny bez výjimky a nedávno se vyjádřila, že by podpořila odvolání Trumpa z funkce prezidenta.

Debra Manteyová v takové politice vidí rozklad USA. „Prezident Trump je pevnou hrází proti podobné populistické radikální politice,“ říká tato zhruba 60letá žena a má po ruce výčet – podle ní – úspěchů Donalda Trumpa.

Tomuto seznamu vévodí především zisk a produktivita. Podle Manteyové Američané díky Trumpovi například ušetřili 300miliard v důsledku daňových úlev, země vydělala dalších 59 miliard zvýšeným exportem zboží a služeb, armáda získala 700 miliard. Export uhlí vzrostl o 60 procent, produkce ropy je nejvyšší v celé historii.

Většina skandálů, které postihly Donalda Trumpa a jeho spolupracovníky, včetně vyšetřování speciálního prokurátora Roberta Mullera týkajícího se ruského vměšování do prezidentských voleb 2016, je podle šéfky republikánské kampaně v Michiganu pouhou snahou prezidenta zdiskreditovat.

Není nic, co by Manteyová na prezidentství Donalda Trumpa kritizovala. Naopak, všechno zlo je podle ní na straně demokratů.

USA jsou rozdělené jako nikdy

Amerika je již léta ostře polarizovaná, poslední dobou politické diskusi dominuje takzvaná politika identity. Lidé prý formují politické aliance na základně svého sociálního, etnického, sexuálního a náboženského přesvědčení. A průzkumy tomuto trendu dávají za pravdu. Například ten, který byl zhotovený pro stanici CBS, ukázal, že většina konzervativců (70 procent) ani liberálů (66 procent) se neztotožňuje s hodnotami druhé strany.

Časopis Atlantic nedávno popsal takzvaný trumpismus (podporu Trumpových postojů) jako politiku založenou na identitě bílých Američanů. Ekonomická vize je podle prezidentových příznivců založena na přesvědčení, že imigranti a minority získávají výhody na jejich úkor, napsal Atlantic.

Světově proslulý politolog Francis Fukuyama má za to, že politika identity vyvěrá z touhy po společenském uznání. Určité skupiny amerického elektorátu mají pocit, že na druhé straně politického spektra existují lidé, kteří pošlapávají jejich důstojnost a oslabují jejich práva do takové míry, že se daná skupina stává „neviditelnou“.

Tyto pocity například dlouho zažívali Afroameričané, komunita LGBT či feministická hnutí. V posledních letech se do této skupiny podle Fukuyamy řadí také běloši rekrutující se z dělnických profesí.

„Jádrem Trumpových voličů jsou manuálně pracující běloši, kteří se domnívají, že se z Demokratické strany stala partaj minorit a kariéristek. Mají pocit, že demokratům je jedno, že Američané dělnických profesí přicházejí opracovní místa, která mizí v zahraničí,“ řekl nedávno Fukuyama.

Politolog představuje tento pocit odcizení na metafoře fronty obyčejných lidí, kteří čekají na okamžik, až vstoupí do dveří s nápisem „Americký sen“. Zatímco oni spořádaně čekají, jiní – Afroameričané, ženy, imigranti – frontu předbíhají.

Kdo jim umožňuje předbíhat? Politické elity, které ignorují obyčejné lidí stojící ve frontě, říká Fukuyama.

Debra Manteyová se obává, že si Demokratická strana „kupuje“ podporu minoritních skupin nejrůznějšími sociálními programy či dotacemi. To je její vize „předbíhání ve frontě“.

I proto na závěr dodává: „Nedovolíme, aby prezident Trump ztratil v Kongresu většinu. Hájí naše zájmy.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!