Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Znal se s mafií, musel odstoupit

Svět

  8:29
SOFIA/PRAHA - Bulharský ministr vnitra rezignoval. Jeho úřad čelil skandálům, on sám se měl podle knihy spisovatele Georgi Stoeva stýkat se členy gangu. Stoev byl následně zastřelen.

Spisovatel Georgi Stoev byl ve čtvrtek pohřben ve vesnici Bistrica u Sofie foto: AFP

„Tato kniha může znamenat moji smrt.“ S těmito slovy bulharský spisovatel Georgi Stoev předával nakladateli rukopis jedné ze svých knih o mafii. Přesně před týdnem vycházel kolem poledne z kavárny v centru Sofie. Na ulici ho zasáhly tři kulky, na místě byl mrtev.

Jen o den dříve byl v bulharské metropoli zavražděn dvěma kulkami do hlavy Borislav Georgiev, ředitel společnosti Atomenergoremont, která se stará o údržbu jaderné elektrárny v Kozloduji. Situace v zemi znepokojila i Evropskou unii, která vyzvala Sofii k „okamžité akci“, pokud jde o boj s organizovaným zločinem.

Znovu navíc pohrozila, že při nečinnosti by země mohla přijít o miliony eur z bruselské kasy. Opozice zase žádala demisi ministra vnitra Rumena Petkova. Ten ale zůstával neústupný a odstoupit odmítal. Tedy až do včerejška. „Mé rozhodnutí odstoupit není známkou nějaké slabosti, nepodlehl jsem tlaku,“ řekl Petkov na tiskové konferenci poté, co oznámil svou rezignaci. „Rozhodl jsem se tak, protože je to v zájmu Bulharska,“ citovala jej agentura Reuters.

Dvě nájemné vraždy za 24 hodin však nebyly jediným problémem, který Petkovovi srazil vaz. Bulharsko se snažilo vypořádat s organizovaným zločinem a korupcí již před vstupem do unie. To se sice nepovedlo, země ale Bruselu slíbila, že rázné kroky vedoucí ke zlepšení situace provede ihned po svém začlenění do bloku. Jenže poslední dobou z Bulharska naopak čím dál tím častěji přicházely zprávy o spolupráci zločineckých gangů se samotnými politiky.

V půlce března vyšlo díky odposlechům telefonů najevo, že Petkovovi lidé z ministerstva vnitra zmařili několik policejních akcí, když na ně předem zločince upozornili. Dva vysocí policejní činitelé byli poté obviněni ze zneužití pravomocí a z předávání tajných informací zločineckým bossům.

Čistá ruka si potřásá se zločinci
Sám Petkov navíc tehdy přiznal, že byl s několika členy podsvětí v kontaktu. Vládní koalice se ale za něj postavila, k žádné rezignaci tak nedošlo. I proto, že Petkov slíbil provést na ministerstvu zásadní reformy. „Nemůžete provádět operaci „čisté ruce“, když jedna z těch rukou si třese se zločinci a druhá shromažďuje nezákonně vydělané peníze,“ reagoval tehdy na Petkovovy kroky bulharský politik Plamen Panajotov.

A nedávný průzkum jeho slova jen podpořil. Důvěra v bulharské ministerstvo vnitra klesla na pouhých devět procent. I po vraždách Georgieva a Stoeva to však stále vypadalo, že si Petkov svůj post udrží. Co bylo příčinou jeho náhlé změny názoru, není jasné. Nejspíš si členové vlády Sergeje Staniševa uvědomili, že by neměli ignorovat varování Bruselu a že by měli začít konečně „něco dělat“.

Evropská komise již totiž ztrácí s Bulharskem trpělivost. Od roku 2001 bylo v zemi spácháno více než 150 nájemných vražd, ani v jednom případě ale nebyl nikdo obviněn. Letos v červenci by měl Brusel zveřejnit novou zprávu, v níž posoudí pokrok Sofie v boji s organizovaným zločinem a korupcí. Jestliže dokument potvrdí, že se situace v zemi za uplynulé měsíce vůbec nezlepšila, komise může zemi snížit finanční pomoc nebo neuznávat verdikty jejích soudů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!